Догляд за часником – мульчування та розпушування

В процесі вегетації догляд за часником полягає в тому, щоб створити найбільш оптимальні умови рослині для отримання якісного врожаю.

 Одними з таких умов є збереження вологи та пухкої структури ґрунту за допомогою мульчування часнику та розпушування землі.
 
 
 
  
 
 
 

 

Мульчування часнику

Для чого мульчувати часник

Мульчування це вкриття посадженої ділянки різними органічними матеріалами товщиною від 4 до 10 см. (в залежності від виду матеріалу, який використовується для мульчування).

Мульчування озимого часнику проводиться восени, але воно потрібне не стільки від вимерзання, скільки для збереження вологи ґрунту і щоб не тріскався ґрунт, тобто не треба було його прополювати і рихлити.

Мульча дозволяє рослині легше прожити від поливу до поливу, але ніяк його не замінює.

Вкриття краще затримує сніг на ділянках, до певної міри утеплює ґрунт, поліпшує його водно-повітряний режим, запобігає запливанню та утворенню льодяної кірки. Рано навесні не допускає утворення сухої кірки й тріщин на поверхні ґрунту, втрат води, ерозії та вимивання поживних елементів.

Крім того, мульчування часнику до певної міри затримує ранні сходи бур’янів, а запізнілі після розкладання мульчі в травні, легше знищити механічним способом чи із застосуванням гербіцидів.

mulchirovaniye-chesnoka-3

Чим краще мульчувати часник

Для мульчування часнику можна використовувати, сухий перегній, сухий подрібнений торф, напіврозкладений соломистий гній, подрібнену частково розкладену солому, частково прокомпостоване листя  (крім листя дубу, які містять дубильні речовини, що стримують розвиток рослин), тирсу (найкраще перемішану з голками сосни чи ялини для відлякування гризунів). Дуже добрим мульчувальним матеріалом є скошена і висушена трава з міжрядь саду, травників, без насіння бур’янів.

На проростання часнику мульча майже не впливає – гостренькі часникові пагони її добре пробивають.

Не рекомендується використовувати для мульчування свіжий гній, свіжий торф і солому, свіжі залишки після збирання овочевої продукції.

Категорично забороняється використовувати для мульчування опале листя, стебла з листками, фекалії, свіжу солому, яку, по-перше, здуває вітер, по-друге, під час розкладання бактерії використовують доступний азот з ґрунту.  З опалим листям можуть бути проблеми в тому, що дерево могло бути уражено грибковими захворюваннями і листя тоді перенесуть їх спори по всій ділянці.

Мульчування рекомендують проводити восени після садіння часнику перед настанням перших заморозків.

Товщина шару мульчувального матеріалу коливається в межах від 3-4 до 5-6 см. У разі мульчування напіврозкладеним соломистим гноєм, подрібненою, частково розкладеною соломою, висушеною травою його збільшують до 6-10 см.

На невеликих площах рекомендують також весняне мульчу­вання з використанням тих самих матеріалів, а також чорної плівки. При цьому як для озимого, так і для ярого часнику не тільки поліпшуються водний і поживний режими, не утворюється кірка, а й істотно знижується забур’яненість, а врожайність зростає на 20-30%

На основі дослідів, проведених у різних ґрунтово-кліматичних зонах, встановлено, що на замульчованих ділянках висота рослин, кількість і площа листя були більшими порівняно з рослинами на ділянках, де мульчування не застосовували. Причому врожайність часнику і чистий дохід з 1 га посівів зросли. Мульчування на 17-35% підвищило вихід елітного матеріалу на насінницьких ділянках.

Зеленые растения чеснока на поле покрытом мульчей

 

Приклади з досвіду мульчування часнику

З досвіду часнивників, яким вони діляться на теренах інтернету:

  • на частину городу не вистачило мульчі тому один і той же сорт часнику ріс з мульчою та без. На незамульчованій ділянці розмір головок часнику був помітно меншим;
  • ми коли перший раз замульчували  хвоєю через 2 тижні прочитали, що це робить ґрунт більш кислим, тому  прибрали хвою з третини посадженого часнику. Урожай був в рази гірше на незамульчованій  ділянці

В промисловому вирощуванні часнику при дотримані таких агротехнічних процедур як регулярне розпушування ґрунту, використання системи крапельного зрошення, своєчасна боротьба з бур’янами, значимість такої процедури як мульчування часнику, дещо знижується.

Выкопанный чеснок лежит на поле, которое покрыто мульчей

 

Розпушування ґрунту в міжряддях часнику

Часник сходить дуже рано, як тільки розтане сніг. Приблизно в середині березня. Однак не поодинокі випадки, коли сходи з’являються вже наприкінці лютого чи більш того – при садінні часника в вересні,  та теплій осені, сходи можуть з’явитися і в грудні місяці. Також бувають і запізнення, коли часник сходить наприкінці березня – на початку квітня.

Перший обробіток, який слід виконати, як тільки дозволить стан ґрунту, це боронування впоперек рядків в один, рідше два сліди легки­ми боронами. На невеличких ділянках розпушують землю граблями. Далі проходять по рядках і загортають ґрунтом рослини, витягнуті бороною чи граблями, намагаючись не ушкодити кореневу систему.
 
 
 
 
 
 
Розпушуванню ґрунту в міжряддях необхідно приділяти особливу увагу. Такий захід сприяє збереженню вологи і покращанню повітряного режиму та знищенню, за високоякісного проведення, до 90-95% бур’янів.

Відомо, що коренева система часнику  дуже чутлива до ушкоджень, погано регенерується і навіть незначне її травмування негативно впливає на ріст і розвиток рослин.

Основна маса кореневої системи часнику розміщена в орному шарі, а значна частина корінців – на глибині 5-7 см від поверхні ґрунту. Тому недопустиме заглиблення робочих органів культиватора на 10-12 і навіть 8-9 см.

Розпушування міжрядь тракторним культиватором із долотоподібними лапами на глибину до 10-12 см можна рекомендувати тільки на початку вегетації з появою перших сходів. Надалі розпушують тільки верхній шар ґрунту на глибину до 5 см, щоб запобігти утворенню кірки і знищити молоді сходи бур’янів.

 

Цікавий агрегат для розпушування грунту на часнику, наведено в цьому відео. Ми маємо плани по закупівлі подібно для своїх полів часнику.


Андрій Марченко


Leave A Comment