Фінансова піраміда на часнику в Китаї 2016

В цей раз я збирався написати статтю з інформацією про найбільший у світі ринок часнику, але натрапив на таке, про що навіть не припускав…

Найбільший оптовий ринок часнику

Міжнародний ринок часнику в Китаї знаходиться у повіті Цзиньсян міського округу Цзинін, провінції Шаньдунь (за посиланням карта). Це часникова столиця Китаю ну і відповідно – всього світу. У цій провінції під посадку часнику задіяно близько 40 000 гектар.

 

Chesnochnyy rynok v kitaye

«Цзиньсян часник» – сорт місцевого часнику і торгівельний бренд

Згідно зі статистичними даними, в 2014 році експорт цього часнику був здійснений в 140 країн по всьому світу, в загальному обсязі 829 000 тонн, на суму 633 млн доларів США (0,79$ за кг), експорт склав 48% від загальнонаціонального експорту часнику.

Kitayskiy belyy chesnok

«Цзиньсян часник» користується високою репутацією і на внутрішньому ринку, ось його коротка історія:

 • 1992 році на Першій в Китаї сільськогосподарській ярмарці Цзиньсян часник завоював срібну медаль
 • 1996 році повіт Цзиньсян був неофіційно названий “Китайське часникове місто”
 • 2000 році товарний знак “Цзиньсян часник” (金乡大蒜) зареєстрований як захищене місце походження
 • 2001 році в Цзиньсяне успішно проведено перший китайський національний фестиваль часнику
 • 2002 році Цзиньсян як район з найбільшими посівними площами під часник допущений до участі в Книзі Гіннесса
 • 2002 році успішно проведена концеренція  “СОТ та індустрія китайського часнику. Форум першої щорічної конференції виробництва часнику”
 • 2003 року дозволено використовувати знак “екологічно чистої сільськогосподарської продукції “
 • 2003 році проводять перший Китайський міжнародний фестиваль часнику
 • 2009 Цзиньсян досягає угоди з ЄС по географічному зазначенню «Цзиньсян часник» (Jinxiang garlic) , яке визнається ЄС, що сприяє міжнародній торгівлі.
 • 5 лютого 2011 року Європейська комісія опублікувала повідомлення, що  торговій марці «Jinxiang garlic» почав надаватися захист в 27 країнах – членах ЄС
Chesnochnyy rynok v kitaye 3

В’їзд до оптового часникового ринку

 

Вартість бренду “Цзиньсян часник”

У 2015 році Державний університет у Ханчжоу склав рейтинг «Китайський сільськогосподарський рейтинг вартості бренду».

“Цзиньсян часник” зайняв 15 місце у загальньокитайському рейтингу (і 4-е місце у своїй провінції Шаньдунь). Вартість цього бренду оцінена в 4,879 млрд юанів ($ 739 млн )

Бренд належить місцевій сільськогосподарській асоціації. Під цим брендом функціонує стандартизована виробнича база ємністю 2 мільйони тонн і близько 700 сільськогосподарських підприємств. Як зазначалося вище, виробництво часнику під цим брендом досягає 800 000 тонн.

 

Gruzovik perevozit chesnok

 

Купити часник український у нас: (050) 657 74 75, (096) 054 76 81

 

Формування ціни на китайський часник

Щороку в кінці травня на початку червня, починається сезон збору врожаю часнику і всі погляди китайських виробників та міжнародних торговців часником звернені на ринок Цзиньсян. Тут формуються основні тенденції попиту та пропозиції від падінь ринку і до його злетів. Китайці навіть використовують крилаті вислови, що стосуються ціни на часник. Не впевнений в правильності перекладу, але ймовірно це перекладається як «часник ти безжалісний», коли ціна на нього йде вгору, ну і більш прозаїчне – «часник ти дешевий»

Різкі коливання цін на часник в Китаї ще зумовлені тим, що навколо торгівлі часником там формується певна піраміда.

Торгівля ф’ючерсами на майбутній урожай часнику досить популярне явище. І навіть створюються фонди, подібні до наших кредитних спілок, які залучають кошти фізичних осіб на депозити і вкладають їх у часникові ф’ючерси. Називаються вони часникові кооперативи. І таким чином трохи вводять людей в оману, оскільки до вирощування часнику відношення не мають. Загалом є побоювання, як би китайці не надули мильну бульбашка на міжнародному ринку часнику, яка потім лопне і різко обвалить світові ціни. Докладніше про це нижче.

Тому власне ринок часнику в Цзиньсяне, який, безумовно, є найбільшим у світі, і являє собою подібність біржі.

Ринок часнику Цзиньсян, фермери сортують часник

Ринок часнику Цзиньсян, фермери сортують часник

На ринку спочатку звертають увагу на формування ціни на «Південний часник», урожай якого збирають трохи раніше.

 

Березень 2016 ціна на Цзиньсян часник (в юанях за китайський фунт =500 гр)

Березень 2016 ціна на Цзиньсян часник (в юанях за китайський фунт = 500 гр)

 

У липні 2015 року, середня ціна на Цзиньсян часник у закупівлі була 2,3-2,5 юанів / китайський фунт (тобто до $ 0,75/кг) та тренд йшов до низу, а до середини березня цього року, найвища ціна зросла до 6,5-6,7 юанів / фунт (до $ 2/кг). Тренд “часник ви безжалісний” повернувся на ринок.

В березні 2016, як видно з графіка, ціна часнику за перші два тижні злетіла з 4,9 юанів / фунт до 6,8 юанів / фунт, або майже на 40% (на 3,800 юанів / т).

Таке коливання цін багатьом дозволило серйозно заробити. Тим, хто в серпні 2015 року заклав часник на зберігання за ціною $ 0,90 за кг. Витрати на зберігання за цей час у них склали $ 45 на тонні, тобто кінцева ціна на часник  для них дорівнювала $ 0,94 за кг (при реалізації за $2 /кг це 100% прибутку). Дивіться який задоволений торговець часником :))

Torgovets chesnokom v kitaye

 

 

Часник – дуже спекулятивна торгівля в Китаї

Отже, давайте спробуємо детальніше розібратися з тим, що ж відбувається з торгівлею часником в Китаї.

У Китаї є певна тенденція, яку назвали «Місія смажений часник» (ну знову ж таки, не ручаюся за правильність перекладу, але за змістом начебто так). Якщо коротко – то суть в тому, що в торгівлю часником приходять спекулятивні («гарячі») гроші не тільки великих і дрібних інвестиційних фондів та вугільних промисловців, але і простих обивателів.

З 2009 року ціни на часник в Китаї зросли більше ніж ціни на акції на фондовому ринку і на нерухомість.

Щоб розуміти обсяги інвестицій – ось тут представник асоціації виробників часнику каже, що середніми інвестиціями вважаються суми 10 млн. юанів (1,5 млн. доларів), а деякі фонди і вливають до $ 150 млн.

Khraneniye chesnoka v kholodil'noy kamere v kitaye 7

 

Ось ще в одній статті розповідають приблизно наступне: «На ринку Цзиньсян багаторічна активність покупців. Відносно низька ціна закупівлі часнику безпосередньо у фермерів цьому сприяє. Подальша мета – накопичення в холодних сховищах, де часник можна зберігати протягом трьох років». Стоп. Скільки? Три роки? Перевірив ще раз. Так і написано: 三年 Пішов у Википедию – так, справді ось ті перші три горизонтальні цифри це і є “три”. І що вони таке роблять з часником якщо ми не можемо зберегти не те що три роки, а до кінця зими? Треба буде пошукати інформації на цей рахунок.

 

Khraneniye chesnoka v kholodil'noy kamere v kitaye 5

 

Тим не менше зазначають, що крім 2016 року пікові ціни на часник були тільки в 2010 і 2012 році, а в інші роки було істотне падіння. А в 2008 році ціна опускалася нижче $ 0,15 /кг.

Журналісти розповідають, що багато громадян інвестують кошти в зберігання часнику, об’єднуються для спільного вкладення з родичами і сусідами (мені вже страшно, там реально роздули аналог МММ), дивіться – це на телебаченні на повному серьйозі йде передача з розбором ситуації на ринку часнику.

Reporter rasskazyvayet o chesnoke

Крім усього іншого, подейкують, що є п’ять великих покупців, які співпрацюють між собою для маніпулювання ринком, щоб підняти ціну, а потім продати свої запаси (або ф’ючесри, що у них там).

Є ще думка що ринком часнику в Китаї неможливо маніпулювати, тому що він величезний за обсягом – приблизно становить 15 млн. тонн і за ціною, наприклад, 9 юанів за кілограм загальна вартість врожаю часнику в Китаї становить 135 млрд юанів ( $ 20 млрд).

Там за наведеними вище посиланнями ще є деяка інформація про тенденції цін на часник. Але загалом все зводиться до того, що прогнозувати неможливо, достовірних статистичних даних немає і т. п. Ясно одне – в Китаї з часником закрутили масштабну авантюру, і нудно не буде точно.

 

Собівартість часнику в Китаї

Ще наведу розрахунки китайського фермера по собівартості вирощування їм часнику, що б ми розуміли нижній рівень ціни (приведено до метричних величин і долара).

 • посадковий матеріал 3 405 $/га
 • хімічні добрива 1 500 $/га
 • пестициди і плівка 225 $/га
 • полив 113 $/га
 • витрати на посадку і обробку 1360 $/га
 • витрати на прибирання та зберігання 2 728 $/га

Врожайність (з урахуванням усушки) – 15 000 кг/га !!! Я знову здивований. Це розповідає нібито ось цей фермер, що на фото нижче. Ну, хіба що врахувати, що він говорить про 6-ть соток, це я перевів у більш промислові масштаби.

Тобто його загальні витрати 9 331 $ на Га або 0,62$ на кг. І сам він каже, що мовляв, ціна менше 4 юанів (0,6 $) за кг – це для нього збиток.

Kitayskiye fermery na pole chesnoka

 

Після шаленого зростання цін в березні я б не сказав, що ціни сильно просіли. Так, станом на 14 червня 2016 року оптові закупівельні ціни у фермерів на Часниковому ринку Цзиньсян складають від 9,40 до 13,50 юанів за кг, що становить від $ 1,6 до $ 2,04. Знову ж таки, треба брати до уваги, що новий урожай ще не вийшов масово на ринки.

Зроблю застереження, що можливо переклад з китайської може виявитися не зовсім точним і можуть бути у мене певні помилки. Оскільки, наприклад, було важко зрозуміти що «60 десять тисяч Му» це = 40 Гектар .

Але ясно одне – Китай провідний гравець на міжнародному ринку часнику, який далеко відірвався від найближчих конкурентів. І, крім того, в Китаї йде масштабна гра з ринком часнику і цінами на нього, що може відбитися на кожному виробнику часнику в будь-якій країні, як вже бувало.

Щоб отримувати актуальні новини про бізнес на часнику – підписуйтесь на нас в Facebook


Андрій Марченко

One Comment

 1. Анна-Reply
  15.06.2016 at 13:14

  Круто!!!

Leave A Comment