Захист часнику від бур’янів . Гербіциди для часнику

Особливої шкоди часнику в наших умовах завдають бур’яни, які можна знищувати як механічно, так і гербіцидами для часнику.
 
 
 
  
 
 
 

Механічні способи боротьби з бур’янами

Застосовуючи в технологічному процесі вирощування механічні способи боротьби з бур’янами, необхідно передусім враховувати, що коренева система часнику дуже чутлива до ушкоджень, погано регенерується і навіть незначне її травмування негативно впливає на ріст і розвиток рослин. Як відомо, основна маса коренів часнику розміщується в орному шарі, а значна частина їх – на глибині 5-7 см від поверхні ґрунту. Тому рекомендують після появи сходів провести перший міжрядковий обробіток на глибину 10-12 см долото­подібними лапами. Надалі слід розпушувати тільки верхній шар ґрунту на глибину 2-3 см, не допускаючи утворення кірки і знищуючи молоді сходи бур’янів. Пізніше заглиблення робочих органів більш як на 2-3 см на плантаціях часнику недопустиме.

Для боротьби з бур’янами можна застосовувати гербіциди. Однак найкраще було б висаджувати часник на полях, чистих від бур’янів, оскільки низка сортів, створених на основі місцевого матеріалу, може мати до гербіцидів підвищену чутливість. Крім того, озимий часник, який у нас найбільше розповсюджений, часто виходить з перезимівлі досить ослабленим і застосування гербіцидів у такому разі не рекомендують.

У деяких країнах, зокрема у США, під більші товарні плантації поле готують два роки, щоб уникнути ураження шкідниками і хворобами та захистити культуру від бур’янів. Тут кращим попередником вважають озиму пшеницю, після збирання якої поле, за необхідності, вапнують і висівають трави, конюшину на перезимівлю й подальшу вегетацію. Наприкінці серпня – на початку вересня другого року зелену масу приорюють та готують площу для садіння часнику.

 

Нашими виробниками налагоджено випуск

культиватора для міжрядної прополки часнику. Купити його можна тут

 

Гербіциди для часнику озимого


Тотріл
(іоксиніл, 225 г/л). Виробник Байер КропСаенс, Німеччина  Застосовують з нормою витрати 1,5-3,0 л/га проти однорічних дводольних бур’янів. Обприскують у фазі 2-3 листків в озимого часнику. Посіви повітряних цибулин обробляють з нормою витрати 1,5-2,0 л/га за наявності двох листків у рослин.

Ураган форте  (гліфосат, 500 г/л). Виробник Syngenta, Швейцарія. Застосовують з нормою витрати 1,5 л/га проти багаторічних злакових і дводольних бур’янів. Обприскують вегетуючі бур’яни восени, після зняття попередника.

Фюзилад форте (флуазіфоп-П-бутил). Виробник Syngenta, Швейцарія. Застосову­ють з нормою витрати 1 л/га проти однорічних злакових бур’янів, з нормою витрати 2 л/га – проти багаторічних злакових бур’янів. Обприскують у період вегетації від фази двох листків до початку кущення вносити з нормою витрати від 0,75 до 1,0 л/га. Для знищення самосівів зернових дозу можна зменшити до 0,5-0,75 л/га. Повну дозу можна поділити на дві частини і провести:

 • перше обприскування у фазі 2-4 листків бур’яну з нормою витрати гербіциду 0,4 л/га;
 • друге обприскування – через 10-14 днів з нормою витрати 0,3- 0,4 л/га.

Для боротьби з пирієм у фазі 4-10 листків використовують гербіцид у дозах 2,0-2,5 л/га. Повну дозу можна розділити на дві частини, використовуючи:

 • для першого обприскування у фазі 4-6 листків пирію 1,0- 1,25 л/га гербіциду;
 • для другого обприскування через 10-14 днів – 1,25 л/га.

Не можна при цьому проводити механічний обробіток протягом одного місяця, використовувати інші гербіциди швидше як за 7 днів до і після внесення гербіциду фюзилад форте.

Не можна обприскувати за температури понад 27°С. У суху погоду вплив гербіциду на пирій дещо ослаблюється. У ґрунті дія гербіциду зберігається приблизно два місяці. Після внесення гербіциду не можна використовувати часник протягом 30 днів.

Стомп (пендіметалін 330 г/л), Виробник BASF, Німеччина.  Вносять:

 • безпосередньо після садіння часни­ку з нормою витрати 3-5 л/га для боротьби з однорічними бур’янами у фазі паростків, сходів і сім’ядольних листочків. Обприскують тільки вологий ґрунт. Глибина загортання садивного зубка повинна складати не менше як 5 см. Препарат діє в ґрунті 3-4 місяці. Не обприскувати за температури, нижче за +5°С і вищої за +25°С.
 • рано навесні до сходів бур’янів з нормою витрати 3-5 л/га для боротьби з однорічними бур’янами у фазі паростків, сходів і сім’ядольних листочків.

Гоал  (240 г/л оксифлуорфена) – Виробник Syngenta, Швейцарія.  Чи аналогічний препарат від Ізраільської компанії ADAMA – Галіган.  Вносять навесні по сходах часнику за висоти рослин 8-10 см з нормою витрати 0,05 – 0,3 л/га для боротьби з однорічними бур’янами від сходів до їх висоти 5-7 см. Не можна обприскувати за температури понад 23°С. Застосовувати після 2-3 сонячних днів. Не застосовувати на ослаблених морозами рослинах. Дія в ґрунті нетривала.

Тарга Супер, – (хізалофоп-п-етил, 50 г/л) Виробник Байєр КропСаєнс, Німеччина.  Для боротьби з однорічними одно­дольними бур’янами від фази двох листків до початку кущіння. Використовувати з нормою витрат 1,0-1,5 л/га. Для знищення самосівів зернових дозу гербіциду зменшують до 0,5-0,75 л/га.

Для знищення пирію у фазі 4-6 листків використовують цей гербіцид з нормою витрати 2-3 л/га. Після обприскування не можна проводити механічний обробіток протягом місяця. Холодна погода і посуха сповільнюють дію гербіциду, однак не зменшують його ефективності. Препарат діє в ґрунті протягом 5-6 тижнів. Не можна обприскувати посіви часнику за температури понад 27°С. Не можна вживати часник з обприсканої ділянки швидше, як через 30 днів.

Лонтрел Гранд – (клопіралід, 750 гр /кг). Виробник Syngenta, Швейцарія.  Проти однорічних дводольних та багаторічних коренепаросткових бур’янів (осот польовий, березка польова, молочай).  Обприскування вегетуючих бур’янів у фазі розетки (висота осотів — 15–20 см) від фази 2–х листків культури, 0,1–0,16 літрів на Га. Оптимальна температура застосування — від +10 °С до +25 °С. На застосовувати у разі вирощування часнику на зелене перо.

трактор с опрыскивателем обрабатывает поле чеснока гербицидами
 
 
 
 
 
 

Гербіциди для часнику ярого

Гоал – для боротьби з однорічними бур’янами у фазі паростків і сходів. Обприскувати з нормою витрати 1 л/га безпосередньо після садіння. Зубки садити на глибину не менше як 5 см. Обприскувати тільки вогкий ґрунт. Не обприскувати за температури, нижчої +5°С і вищої +25°С.

Стомп – з нормою витрати 3—4 л/га після сходів за висоти рослин 5-10 см. Проти однорічних бур’янів у фазі паростків, сходів і сім’ядольних листочків. Застосовувати на поверхні, ще вільній від бур’янів або декілька днів після обробітку. Найкраще обприскувати цим гербіцидом вологий ґрунт.

Гоал – з нормою витрати 0,5 л/га після сходів за висоти рослин 5-10 см, проти однорічних бур’янів від сходів до висоти 5-7 см. Не обприскувати гербіцидом за температури понад 25°С, застосовувати обприскування після 3-4 сонячних днів. Часом після обприскування проявляються світлі плями на листках, слабка втрата тургору, але ці явища швидко минають.

Фюзилад форте – проти однорічних злакових бур’янів від фази двох листків до початку кущення. Для пирію – від 2,5 до 3,0 л/га у фазі від чотирьох до десяти листків. Не обприскувати гербіцидом за температури понад +27°С. Не застосовувати інших гербіцидів 7 днів перед і 7 днів після внесення фюзиладу. За сухої погоди ефективність гербіциду на пирій знижується. Для боротьби із самосівами зернових достатньо дози гербіциду 0,5-0,75 л/га.

Дозу гербіциду для боротьби як з однорічними однодольними, так і з пирієм можна поділити на дві частини.

Проти однорічних однодольних рекомендуємо:

 • перше обприскування у фазі 3-4 листків у бур’яну – 0,4 л/га;
 • друге обприскування – через 10-14 днів – 0,3-0,4 л/га.

Для боротьби з пирієм:

 • перше обприскування у фазі 4-6 листків у пирію – 1,0-1,25 л/га;
 • друге обприскування через 10-14 днів – 1,25 л/га.

На обприсканих запирієних ділянках механічний обробіток протягом місяця заборонений. Часник можна вживати не швидше, як через місяць після обробки препаратом.

Тарга супер – з нормою витрати 1,0-1,5 л/га засто­совувати проти однодольних, однорічних бур’янів від фази двох лист­ків до початку кущення. Проти пирію — у фазі 4—6 листків застосо­вувати гербіцид у дозі 2-3 л/га. На самосівах зернових норму витрат гербіциду знижують до 0,5-0,75 л/га. Не обприскувати гербіцидом за температури понад +27°С. За холодної та сухої погоди ефективність гербіциду дещо сповільнюється, однак проявляється повністю.

Після застосування препарату для знищення пирію механічний обробіток не можна проводити швидше, ніж за місяць.

 

Перед початком роботи з гербіцидами необхідно уважно озна­йомитися з етикеткою на упаковці й строго дотримуватися правил охорони праці. Для роботи з гербіцидами використовують засоби індивідуального захисту – комбінезони, халати, гумові рукавиці, чоботи, респіратори і проводять відповідний інструктаж з робітниками.

 


А це, так би мовити, в рубрику “дивовижне поруч”

Екстремальна прополка за допомогою… вогню !?!


Андрій Марченко


Щоб отримувати актуальні новини про бізнес на часнику – підписуйтесь на нас в Facebook

2 Comments

 1. Андрей-Reply
  29.07.2018 at 09:42

  Возникла ситуация, хотел купить “Тотрил”, в магазине его не оказалось и предложили “Бюктрил”, сказали что одно и тоже. Но прочитав инструкцию оказалось что он для лука. Подскажите подойдет ли “Бюктрил” для чеснока?

 2. Марина-Reply
  23.04.2019 at 13:28

  Здравствуйте! После опрыскивания Гоал бурьян пожелтел и начал желтеть чеснок. Подскажите, можно ли его еще спасти, может чем то подживить?? Или все уже, дисковать(((. Спасибо большое за ответ

Leave A Comment