Іржа часнику. Фото, опис, способи боротьби

Іржа часнику – це захворювання, збудником якого є іржастий гриб Puccinia alli (синонім Puccinia porni). Також іржа вражає, цибул.-порей, цибул.-батун.

 
 
 
  
 
 
 

Іржа часнику – симптоми

Ознаки виникнення на часнику такого захворювання як іржа, визначаються безпомилково. Хвороба вражає листя:

  • спочатку на листках з’являються крихітні опуклі плями помаранчово-коричневого кольору. Це літні спори гриба – уредоспори
  • пізніше ці «подушечки» стають чорними. На цих місцях розвиваються зимові спори гриба – телейтоспори

іржа часнику (іржа часнику) фото симптомів на аркуші часнику

Наслідки зараження іржею часнику

Іржа часнику безпосередньо не веде до загибелі рослини, але шкода, завдана листю, знижує їх здатність перетворювати сонячне світло в енергію, що призводить до уповільнення темпів зростання і відкритості рослин до інших інфекцій.

Сильно уражені листки жовтіють і можуть передчасно засохнути.

Коли інфекція сильно поширюється по рослині – розмір цибулини і її якість знижуються.

Зубки часнику, постраждалого від іржі залишаються їстівними. Крім того Дослідження, проведене в Університеті Каліфорнії виявило, що посадковий часник, взятий із заражених іржею рослин, не викликає іржі в новому врожаї. Просто виберіть найбільш великі зубчики таких цибулин і можна садити на наступний сезон.

Проте були зафіксовані значні втрати від іржі часнику. У 1998 році спалах хвороби іржі серйозно пошкодив урожай часнику в Каліфорнії. Економічний збиток був оцінений в 27% втрат. Ймовірно, це сталося через отримання дрібних, нетоварних головок часнику.

Нижче на фото наводиться порівняння здорової головки часнику лише з невеликим ушкодженням іржею, яка виникла в середині весни (лівіше ) , в порівнянні з часником, який був сильно інфікований ще з зими (правіше). Зубки ж були здоровими і нічим не відрізнялися (крім розміру). Фото і опис з сайту gardenbetty.com

іржа часнику (іржа часнику) фото сравниения цибулини зі здорової рослини і цибулини з зараженого

Життєвий цикл

Розуміння життєвого циклу цього захворювання може в значній мірі допомогти  його запобіганню. Найбільш важливим фактором у життєвому циклі іржі часнику є те, що гриб збудник не може жити на мертвих рослинах. Це ключ до контролю його від одного року до іншого.

Спори цього гриба (Puccinia allii) переміщуються за вітром і з дощовою водою, тому інфекція в одній частині поля може вплинути на часник або цибулю в іншій частині.

З середини весни до початку літа

Коли температура починає зростати, спори гриба Puccinia alli вивільняються з інфікованих живих рослин, і вражають інші рослини. Ідеальний температурний діапазон для випуску спір і проростання від 10 °С до 20 °С, хоча вони будуть проростати і поза цих діапазонів.

З початку літа до пізньої осені

Коли спори потрапляють на відповідну рослину, вони проростають. Іржастий гриб заражає нову рослину і починає годуватися на ній. Час між враженням спорами і появою видимих ознак інфекції може тривати від тижня до місяця. Це залежить від температури і вологості.

Важливо розуміти, що інфіковані рослини не завжди можуть показати безпосередні ознаки інфекції. Інфекція легко поширюється від однієї частини рослини до іншої (і на сусідні рослини) протягом літа і осені.

Зима

У зимовий період, коли температура падає, рівень зараження сповільнюється, грибок зимує на рослинних рештках (сходах самосіву), а також на багаторічних видах цибулі (цибуля-батун, цибулю-порей)

іржа часнику (іржа часнику) фото симптомів на аркуші часнику

 

Як боротися з іржею часнику

Агротехнічні засоби боротьби

  • Якщо зрізати уражені листя рослин, це може уповільнити розповсюдження інфекції (фото нижче).
  • Грибок розвивається при великій вологості повітря і відносно прохолодній погоді (близько 20 С). Якщо стоїть така погода, то слід уникати поливу часнику в кінці дня, і особливо уникати поливу листя, якщо вони не будуть мати можливість просохнути до вечора.
  • Вирощуйте часник в місці з гарним доступом сонячного світла і забезпечте достатній простір між рослинами для циркуляції повітря.
  • Не висаджуйте часник в місцях, де іржа з’являлася на цибулі або часнику у попередні три роки.
  • Забирайте всі рослинні залишки часнику з поля після збирання врожаю

Інформації про наявність стійких сортів часнику до іржі, поки не виявлено.

іржа часнику (іржа часнику) грядка з часником зі зрізаними зараженими листям
іржа часнику (іржа часнику) фото зрізаних пошкоджених листків на пагонах часнику
 
 
 
 
 
 

Хімічний контроль іржі часнику

Випробування фунгіцидів протягом 3-х років, проведені, зазначеним вище Каліфорнійським університетом, показали, що ні одне з дозволених діючих речовин не показало стійкого результату.

Деякі позитивні впливи надав тебуконазол і азоксистробін (з препаратів це, наприклад, Квадріс, Сингента; Натіво, Байєр).

 

На відео трохи видно часник вражений іржею (при цьому цибулини нормального розміру)

 


Фотографії та деякі описи з сайтів:

www.gardenbetty.com

goodlifepermaculture.com.au


Інформацію підготував – Андрій Марченко


Щоб отримувати актуальні новини про вирощування та бізнес на часнику – підписуйтесь на нас в Facebook або додайте свій E-mail у форму праворуч.

Leave A Comment