Хвороби та шкідники часнику. Каталог

для отримання розгорнутої інформації – клікніть на картинку

Шкідники часнику Нематоди

Хвороби часнику

Хвороби часнику – збудники бактерії

Стислий опис хвороб та шкідників часнику

Шкідники часнику

Шкідники, які уражують часник, належать до таких трьох основних груп:

  • нематоди
  • комахи
  • кліщі

 

Шкідники часнику – комахи

Комахи – одна з досить численних груп шкідників, які ура­жують часник. Сюди належать часникова і цибулева мухи, цибулева дзюрчалка, цибулева міль, тютюновий і цибулевий трипси.

Усі комахи в дорослій стадії (імаго) мають три пари ніг. їх тіло розділене на три відділи: голову, груди і черевце. На голові розміщені  очі, вусики і ротовий апарат. На грудях – крила (одна або дві пари) та ноги. Ротовий апарат у комах може бути гризучий або колючо-сисний.

Розвиток комах може бути з неповним або повним перетворен­ням. За неповного перетворення комахи проходять три стадії: яйце, личинка (зовні подібна на дорослу комаху, але меншого розміру) і доросла комаха-імаго. За повного перетворення є чотири стадії розвитку: яйце, личинка (зовні не подібна на дорослу комаху), лялечка і доросла комаха.

Шкідники часнику – кліщі

Кліщі – шкідливі організми, які пошкоджують часник у період вегетації та зберігання. Тіло кліщів складається з двох відділів – головогрудей і черевця. Вусики і крила відсутні. Дорослі кліщі мають чотири пари ніг.

У процесі розвитку кліщі проходять такі стадії: яйце, личинка, доросла особина. Ротовий апарат у личинок і дорослих кліщів колючо-сисний. Зимують у стадії яйця або дорослої особини. Протягом літа дають 3-12 поколінь. Часник переважно уражують два види кліщів – кореневий (цибулевий) і часниковий чотириногий кліщі. Останній особливо небезпечний у сховищах, де може знищити майже весь врожай часнику.

 

Хвороби часнику

Інфекційні хвороби часнику спричиняють переважно:

  • гриби
  • бактерії
  • віруси

Вони поширюються від рослини до рослини.

Кожна група збудників має свої біологічні особливості, тому методи боротьби з ними можуть бути різними.

 

Хвороби часнику – Гриби

Гриби спричиняють значну частину хвороб часнику. Вегетативне тіло грибів (міцелій) має найчастіше ниткоподібну будову, а в деяких нижчих грибів – вигляд плазмодію.

Розмножуються гриби вегетативно (шматочками грибниці) або спорами. Спори розповсюджуються вітром, водою, комахами, людиною. Потрапляючи на рослину, спори проростають грибницею, яка проникає всередину рослини або розвивається на її поверхні. Так відбувається зараження рослин.

Збудники грибних хвороб зберігаються в зимовий період у цибулинах, рослинних рештках і ґрунті.

 

Хвороби часнику – Віруси

Віруси – дуже дрібні неклітинні часточки, які можна побачити тільки під електронним мікроскопом. Розвиваються віруси тільки в живих клітинах рослини. Зберігаються в рослинних рештках, бульбах, коренеплодах, тілі комах. У рослин, які розмножуються вегетативно, віруси з року в рік передаються садивним матеріалом, спричиняючи різке зниження врожайності.

Розповсюджуються віруси від рослини до рослини комахами, кліщами, під час механічного контакту хворих і здорових рослин, через рани, під час догляду за рослинами. У тканини рослин вони потрапляють тільки через механічні пошкодження. Вірусні хвороби мають характерні ознаки ураження, які проявляються у зміні забарвлення та деформації рослин або окремих органів (карликовість рослин, кучерявість, смугастість, ниткоподібність листя).

Згідно із зарубіжними даними майже всі сорти часнику, більшою чи меншою мірою, уражені вірусними хворобами через вегетативний спосіб розмноження. Це призводить до істотного зниження врожайності, яке за сильного ураження може складати 80-90%.

Часник уражує 10 вірусів, однак вважаємо, що їх більше. Причому значну загрозу для часнику складають не тільки віруси, типові для цієї культури, а й ті, які уражують інші рослини родини цибулинних, зокрема, ріпчасту цибулю, цибулю порей, цибулю шалот, а також представників інших ботанічних родин.

Дуже небезпечним для часнику є вірус жовтої карликовості цибулі, вірус мозаїки часнику, а також вірус жовтої смугастості часнику.

 

Хвороби часнику – Бактерії

Бактерії. Щораз більшою загрозою для часнику стають бактеріальні хвороби. їх спричинюють бактерії

  • Burkcholderia cepacie Burgh
  • Burkholderia gladioli pv. allicola
  • Erwinia carotovora

Ураження проявляється у вигляді м’якої гнилі, що починається від шийки цибулини часнику, водянистого гниття окремих зубків і поступового їх засихання, а також ослизнення внутрішніх м’ясистих зубків жовтого кольору. Бактерії найчастіше переносяться мухами, зокрема цибулевою і часниковою, та їх личинками, які проникають через поранення й механічні ушкодження під час догляду, збирання, під час проливних дощів, граду, тимчасового підтоплення. Інфекція проявляється за температури від +4  до +27°С (оптимальна від +21 до +26°С) і високої вологості повітря як у період вегетації, так і під час зберігання. Найчіткіше хвороба проявляється наприкінці вегетації (середина – кінець червня) і під час зберігання.