Кооперативи-гіганти: як об’єднання фермерів стали національними лідерами

Дуже цікаву статтю про кооперативний рух, знайшов на сайті http://agravery.com  за авторством Ірини Глотової. Приводжу її в повному вигляді (міг би просто дати посилання, але хочу щоб ця інформація залишилась на нашому сайті. Всі права автора збережені)

Три країни та три кооперативи, які довели, що об’єднання фермерів здатне змінити світ

Кооперативний рух в світі почав зароджуватися ще на початку XXI століття і зараз  нараховують понад 700 мільйонів кооперативів по всьому світу. Діяльність деяких із них вже давно  вийшла за межі певної країни – це потужні транснаціональні об’єднання із тисячами працівників та мільярдними заробітками. Приміром, оборот найбільшого в світі південнокорейського кооперативу NH Nonghyup (Корея) сягає $ 63 млрд. У таємницях успіху  одних з найбільших кооперативів світу розбирався  Agravery.com.

 

ТОП-10 фактів про світову кооперацію

Батьківщиною кооперації прийнято вважати Великобританію. Ще 1761 році шістнадцять  ткачів у селищі Ейршир разом створили «Товариство ткачів в Фіннік”, – першу кооперативну організацію індустріальної епохи. Уже у 1795 році у англійському селищі Халл місцеві мешканці повстали проти високих цін, встановлених місцевими борошномелами і також об`єднались у коопертив, аби встановити справедливу ціну продукцію.

  • Послугами кооперативних організацій користується половина населення планети.
  • У світі працює Міжнародний кооперативний альянс, до якого входять 292 кооперативні організації з 95 країн, представляючи інтереси понад мільярда людей.
  • На кооперативних підприємствах в світі працює понад 250 мільйонів чоловік.
  • Оборот підприємств становить 2,2 трильйони доларів.
  • В Японії до кооперативів входять більше 90% всіх фермерів.
  • У Канаді 40% населення є членами мінімум одного кооперативу.
  • У Новій Зеландії кооперативи відповідають за 95% ринку молочної продукції.
  • Кооперативи Румунії тримають кращі в країні курортні установи.
  • Сільськогосподарські кооперативи Франції мають другу найбільшу в світі систему банківських і кредитних установ – Credit Agricole.

 

 

Країна: Японія

Кооператив: ZEN-NOH

Японію часто називають країною, у якій кооперація фактично досягла культу та підтримується на всіх рівнях, і, найбільше, на державному. Фермерські кооперативи збувають близько 90% усієї сільгоспродукції (майже 100% зерна, 95% картоплі, овочів, фруктів и молока, 85-90% свинини, яєць и м’яса птиці). У країні створена централізована система, яка захищає товаровиробників від монополістичного капіталу. При цьому обсяги фермерських господарств, що не входять до кооперативів, становлять не більше 1 га.

Один із найбільш яскравих прикладів японської кооперації – ZEN-NOH, або національна федерація сільськогосподарських кооперативів Японії. Була заснована в 1972 році у Токіо і є однією із найбільш впливових структур у країні. Організація налічує близько 1200 кооперативних спілок, обслуговуючих близько 4,78 млн членів і 4,8 млн асоційованих членів. Ці кооперативи охоплюють практично всі сегменти сільського господарства –  від виробництва рису до будівництва потужних логістичних центрів та міжнародного трейдингу. До складу кооперативу входять дев’ять логістичних центрів, ринків і роздрібних точок та свій власний банк.  Кількість співробітників корпорації становить понад 8000 осіб по всьому світу. Оборот компанії станом на 2015 рік оцінюють 48,7 млрд.

 

Сьогодні ZEN-NOH Co. Ltd. забезпечує поставки продукції і послуг для своїх членів на міжнародному рівні.  Її бізнес-діяльність включає не лише централізоване управління кооперативами, а й розподіл і продаж виробничих матеріалів і щоденних товарів, зокрема мінеральних добрив, агрохімікатів, упаковки та картонних матеріалів, сільськогосподарської техніки, нафтопродуктів, скрапленого газу. Кооператив повністю забезпечує членів товарами першої необхідності для фермерів, дає можливість спільного користування – приміром, спільними зусиллями здійснюється транспортування, переробка і зберігання або збут сільськогосподарської та тваринницької продукції. Фактично членам кооперативу залишається тільки виробництво. Решту вирішує кооператив – навіть планування виробництва товарів та послуг і маркетинг продукції лягає на плечі організації. Такий розподіл дає свої плоди – з 8,1 млн т японського рису ZEN-NOH виробляє близько 33%.

Тут суворо слідкують за дотриманням технологій та розвитком – постійно вдосконалюють та втілюють інновації. Щороку у рамках програми навчання кожен п’ятий член кооперативу може пройти спеціальне навчання, та збільшити ефективність підприємства. ZEN-NOH має 38 регіональних відділень у Японії, а також окремі офіси у Великобританії,  США, Канаді, Німеччині, Тайланді, Сінгапурі, тощо.

Проте і цього японським кооператорам виявилось замало. Аби наблизити вибагливих європейців до справжньої японської кухні  у 2015 році ZEN-NOH розпочав спільний проект з компанією Kubota Corporation та побудував  інтегровану систему експорту рису, яка охоплює весь процес від виробництва до продажу. Щоб гарантувати свіжість і високу якість та «окупувати» нові ринки, у рамках проекту були відкриті відразу декілька японських ресторанів, де подають страви високої традиційної кухні – у Гонконзі, Лондоні та у американському Беверлі-Хілз. Страви до ресторану поставляють  прямісінько з Японії не більше ніж за 11 годин, а завдяки спеціальній запатентованій ZEN-NOH технології їжа ніколи не втрачає своїх смакових якостей.

 

Країна: Сполучені Штати Америки

Кооператив: CHS

Найбільшими драйверами для розвитку кооперації стали періоди криз. Це можна простежити на прикладі США, де об’єднання фермерів стало найбільш популярним у часи Великої депресії. Саме у цей час почав формуватись потужний бізнес-гігант – кооператив CHS. Наразі у Штатах працює три тисячі кооперативів, які охоплюють більшість американських ферм. А ще у них є чотири види сільськогосподарських об’єднань: по збуту, по укладенню угод, щодо забезпечення ферм, а також кредитні кооперативи.

Кооператив CHS часто називають у Америці державою у державі. Стартував у 1929 році, він і досі залишається однією із найбільш цікавих бізнес-структур у США. Всі його учасники, а це більше 1,100 кооперативів та 75 тисяч фермерів, а також 20 000 привілейованих акціонерів  можуть вільно використовувати мінеральні добрива, пальне, мають доступ до технологій та страхуванню власних ризиків.

 

На сьогодні компанія CHS Inc. має офіси в Австралії, Китаї, Південній Кореї і Тайвані, Швейцарії, Боснії, Болгарії, Угорщини, Румунії, Росії, Сербії, Іспанії та України. А також в Йорданії, Туреччини і на Близькому Сході. Чистий прибуток у 2015 фінансовому році склав $781 млн, а чистий дохід – $34,6 мільярдів доларів.

Запорука успіху кооперативу – започаткована у 90-ті роки минулого століття тодішнім керівником Джоном Д. Джонсоном стратегія CHS 2020 Vision, яка передбачала зменшення залежності сільськогосподарського виробника від результатів кожного окремого року діяльності. На той час трейдерство, і нафтопереробка були абсолютно новими видами діяльності для CHS. Коли кооператив почав ними займатися, він став відносно незалежним від цін на окремі види продукції.

 На початку 2000-х CHS диверсифікував свою діяльність і, залишившись найбільшим в своїй країні об’єднанням кооперативів (на той момент 66,6 тис. виробників і 1300 кооперативів, до складу яких входило ще близько 300 тис. селян), одночасно став одним із найбільших виробників енергоносіїв (переробка близько 140 тис. барелів нафти на добу, а також видобуток і постачання пропану). Одночасно компанія почала пропонувати для своїх членів транспортні послуги, формуючи один з найбільших автопарків в США, який дозволив транспортувати сировину і готову продукцію по всьому континенту.

Компанія не зупинилась на досягнутому і далі нарощувала свою присутність на глобальному ринку продовольства. Окремою складовою діяльності CHS Inc. на сьогодні є забезпечення безперебійного постачання зернових і сої за контрактами з Китаєм, Аргентиною, Чорноморським басейном і Близьким Сходом.

Наступними кроками компанії стало забезпечення членів кооперативу рішеннями для фінансування та управління ризиками. Щороку компанія проводить понад 40 млн транзакцій, учасники кооперативу отримують більше $2 млрд кредитів. Щорічно CHS Inc. інвестує в гранти для сільського господарства, розвиток сільської місцевості та кооперативів, освіту і проекти підготовки керівних кадрів. Крім того, компанія надає і волонтерську допомогу, зокрема, в рамках кампанії “Урожай проти голоду”.

Компанія CHS добре відома в Україні як потужний трейдер, а у світі – як енергетична (управляє декількома нафтопереробними заводами і нафтопроводами, виробляє, продає та розповсюджує під власною торговою маркою очищене паливо, масла, пропан і енергоносії з поновлюваних джерел), продовольча (очищення близько 600 тис. т сої в рік, виробництво близько 3 млн т соєвого білка, виробництво олії, борошномельні потужності і виробництво кормів для тварин), аграрна (вирощують близько 15 млн т зерна).

 

Країна: Іспанія

Кооператив: Мондрагон

В Іспанії кооперативи охоплюють лише 15% населення, яке працює в АПК. Більшість з них засновані в рамках регіонального законодавства. При цьому самі об’єднання невеликі  – лише третина місцевих кооперативів налічує понад 1000 членів. Тут є і місцеві кооперативи, які забезпечують тільки своїх учасників, і ті, що займаються поставками для промисловості. А ще є великі кооперативи, які обробляють продукти і продають їх роздрібним мережам. А ще іспанській кооперації властиві укрупнення на поглинання, завдяки якому 10% місцевих кооперативів належать понад  ¾ усього кооперативного обігу коштів.

Однією із найбільших бізнес-груп Іспанії є Мондрагон, що об’єднує різні види кооперативів із потужними продовольчими дочірніми компаніями. Мондрагон, станом на 2015 рік,  може похвалитися сукупним доходом у 12,1 млрд євро, інвестиціями 345 млн євро. До складу корпорації входить 261 організація, зокрема 104 кооперативи, 125 спільнот та філіалів, 8 фондів, 1 фонд взаємного страхування, 13 компаній з хеджування ризиків. У кооперативі працюють 74 тисячі робітників.  Корпоративні офіси у 41 країні світі, а продажі здійснюються у 150 державах.

 

Свою назву корпорація отримала по імені містечка Мондрагон, який знаходиться в Країні Басків, на півночі Іспанії. Керівник проекту Хосе Марія Арісмендіарріета Мадаріага (скорочено Арісменді) був  католицьким священиком.

У 1941 році Арісменді у віці 26 років призначений в у Мондрагон з населенням близько 7000 і з повним набором наслідків громадянської війни: злидні, голод, безробіття, соцальна напруга. Арісменді прагнув до соціальної справедливості і розвитку особистих і моральних якостей серед оточуючих. Можливості для цього він бачив у спільній праці. Після консультацій з юристами Арісменді вирішив, що найкращою юридичною формою для таких об’єднань є “кооператив”.

У 1943 році Арісменді вдалося організувати створення відкритої технічної школи на пожертви місцевого населення. До цього в регіоні була практично відсутня незалежна освіта для людей старших за 12 років. Він викладав в цій школі, тим самим прищеплюючи учням ідеї співпраці, солідарності і прагнення до загальної вигоди. 1956 році п’ятеро колишніх учнів Арісменді залишають одну з найбільших компаній свого регіону UniónCerrajera, і за підтримки Арісменді створюють перший кооператив “Улгор”, який почав випускати кухонні плити і нагрівачі. До 1959 року вже було створено кілька виробничих кооперативів іншими учнями Арісменді. Перше покоління лідерів кооперативів Мондрагон прийшло до розуміння, що поодинці окремому кооперативу дуже важко досягти процвітання, тому вони домовилися про принципи співробітництва та взаємодопомоги між своїми кооперативами. Так власне і почався рух Мондрагон. Сьогодні інтереси компанії – це виробництво, різні види промисловості, роздрібна торгівля продуктами харчування та побутовою технікою, автоматизація виробництва.

Першим і найважливішим принципом роботи цього кооперативу є демократія. Кожна людина має право голосу. Працівники обирають раду директорів, яка наймає всіх управлінців. Якщо їм не подобається те, що робить їх начальник, вони можуть переобрати раду директорів.

Система управління  побудована як дівізіонна структура управління, структура, в якій чітко розділені управління окремими продуктами і окремими функціями. Ключовими фігурами в управлінні організаціями стають топ-менеджери, що очолюють виробничі підрозділи. Це дозволяє окремим кооперативам швидко реагувати на зміни в умовах ринку, швидко приймати життєво важливі рішення. Фінансова структура кооперативу не має аналогів в світі. Всі працівники вносять в свій кооператив частину власних грошей, на які йдуть  відсотки, але забрати їх можна тільки при виході на пенсію.

Кожен, хто вступає до лав Мондрагон, повинен внести пайовий внесок в розмірі 14 тис. євро (приблизно 18 тис. дол. США). При цьому допускається розстрочка платежів на 3-7 років. У кооперативах, що займаються роздрібною торгівлею, де більшість працюють неповний робочий день, пайовий внесок становить 9000 євро. Такий розмір пайового внеску дозволяє підтримувати високу капіталізацію кооперативів. У разі, якщо кооператив отримує прибуток, пайовики можуть заробити 7,5% у вигляді дивідендів на пайові внески. В даний час кооперативи відраховують 45% від чистого прибутку у вигляді дивідендів пайовикам в залежності від трудового внеску кожного працівника. Кожен працівник отримує гарантію довічного працевлаштування. Якщо один з кооперативів проводить скорочення штату в результаті реструктуризації або банкрутства, працівник має право переважного працевлаштування в інший кооператив. Розмір найвищої заробітної плати не перевищує найнижчу більш ніж в 4,5 рази.

У Мондрагоні створений власний банк, що є частиною кооперативного комплексу та обслуговує всі його потреби. Банк фінансує створення нових робочих місць. Всі працівники кооперативу зобов’язані користуватися послугами цього банку.

Автор: Ірина Глотова

фото: wikimedia.orgmkcoop.com

оригінал статті: http://agravery.com/uk/posts/show/kooperativi-giganti-ak-obednanna-fermeriv-stali-nacionalnimi-liderami

 

Leave A Comment