Кореневий цибулевий кліщ на часнику. Опис та як боротися

Кореневий цибулевий кліщ  є шкідником часнику, який проникає через денце, пошкоджує кореневу систему та провокує розвиток  таких хвороб  як фузаріоз.

 
 
 
  
 
 
 

 

Найменування

Кореневий цибулевий кліщ

Латиною: Rhizoglyphus echinopus (синоніми  Rhizoglyphus callae, Rhizoglyphus lucasii)

Англійською garlic bulb mite

Іспанською:  Ácaro del bulbo

Китайською:  洋葱刺足根   (начебто так 🙂

 

Фото Кореневий цибулевий кліщ (корневой луковый клещ) Rhizoglyphus echinopus

 

 

Опис

Фото Кореневий цибулевий кліщ (корневой луковый клещ) Rhizoglyphus echinopusКореневий цибулевий кліщ має короткоовальну форму тіла, довжиною 0,7-1,1 мм і шириною 0,4-0,5 мм. Колір кремово-білий. Має чотири пари коротких коричневих ніг. На лапках великі шипи.

Яйця білі овальні.

Личинки мають три пари ніг.

Цей кліщ паразитує на багатьох  культурах, таких як: часник, цибуля, картопля, буряк, нарциси, гіацинти, тюльпани, лілії, амариліс, жоржини  і т.д.

Як правило, вони зустрічаються колоніями, які населяють пошкоджені ділянки під кореневою пластиною цибулини або часнику.

Кліщі волого- й теплолюбні організми, які розмножуються за температури понад +13°С і відносної вологості повітря не нижче ніж 70%.

Кліщі можуть вижити на гниючої рослинності в поле, поки вона не повністю не розклалася.

 

Фото Кореневий цибулевий кліщ (корневой луоквый клещ) Rhizoglyphus echinopus

 

 

Життєвий цикл

Самки вирізняються значною плодючістю: одна самиця відкладає до 800 яєць. Але незапліднені самиці яєць не відкладають. В добу відкладається від 5 до 25 штук. Самка живе до двох місяців.

Кожне покоління розвивається протягом 10-30 днів.

Самиці відкладають яйця в цибулини або в субстрат, на якому вони оселилися.

Яйця. Ембріон розвивається від 4 до 11 діб в залежності від температури.

Личинка. Розвиток відбувається при температурі від +15°C до +25°C та вологості повітря 80–100 %. Розвиток відповідно умов триває від 2 до 22 діб.  При вологості нижче 60% розвиток  личини зупиняється.

Гіпопус. За несприятливих умов або нестачі поживи з’являється дуже стійка форма шкідника (гіпопус). У такій формі кліщі за відсутності їжі можуть існувати дуже довго. Гіпопус може поширювати цибулева муха-журчалка, цибульний скритнохоботнік і інші комахи

Нижній поріг розвитку шкідника – + 9,7 ° C. Сума ефективних температур, необхідних для повного розвитку одного покоління, становить 181 °. Всі стадії шкідника спостерігаються одночасно.

 

Повреждение растения корневым луковым клещем Фото (Кореневий цибулевий кліщ Rhizoglyphus echinopus)

 

 

Як поширюється кореневий цибулевий кліщ

Кореневий кліщ зазвичай живе на городніх землях, у ґрунтових сумішах парників і теплиць, живиться різними рослинними рештками.

У закритий ґрунт кліщ заноситься з посадковим матеріалом.

 

Повреждение растения корневым луковым клещем Фото (Кореневий цибулевий кліщ Rhizoglyphus echinopus)

 

 

Як кореневий цибулевий кліщ вражає часник

Кліщі пошкоджують цибулю і часник у період вегетації та під час зберігання. У цибулини проникають через денце. Усередині цибулин вони живуть між м’ясистими лусочками, зовнішня поверхня яких вкривається буруватою трухлявою масою. Пошкоджені цибулини загнивають, а згодом засихають.

Кліщі заселяють переважно хворі або пошкоджені цибулини, але можуть пошкоджувати і здорові. Через ранки, заподіяні кліщами, можуть проникати різні мікроорганізми, які спричиняють загнивання цибулин.

Наявність зараження кореневим цибульним кліщем, як правило, вказує на те, що зубки вже були пошкоджені. Такі пошкодження могли бути викликані іншими шкідниками, такими як цибулева муха або механічним шляхом при лущенні (особливо з використанням механічного лущення), посадці.

Шкоду наносять всі стадії розвитку кліща.

Уражені органи перетворюються в буру масу, що складається з живих кліщів, які перебувають у всіх стадіях розвитку, екскрементів, личинкових шкурок.

У місцях пошкодження поселяються різні бактерії і гнильні гриби.

Хоча кореневий цибульний кліщ і не вважається основним шкідником часнику чи цибулі, але може стати причиною серйозних втрат.

Прямий збиток від кореневого цибульного кліща не такий критичний, як непрямий збиток. Виникає він від через пошкодження, викликані  кліщем, що стають  воротами для мікроорганізмів, які викликають розпад і загибель тканин. Це кліщі також можуть бути переносниками хвороботворних грибів. Наприклад таких, як Fusarium oxysporum, які є причиною фузаріозу часнику.

Повреждение растения корневым луковым клещем Фото (Кореневий цибулевий кліщ Rhizoglyphus echinopus)

 
 
 
 
 
 

Як боротися з кореневим цибулевим кліщем

Агротехнічні заходи

 • Для зниження кліщів у ґрунті необхідно своєчасно та якісно проводити лущення поля після зняття попередника, зяблеву оранку та фрезування.
 • Необхідно слідити за кислотністю ґрунту – її підвищення сприяє розвитку кліщів.
 • Дотримуватися сівозміни (не садити на полі цибулеві протягом 3-4 років).
 • Оздоровлення садивного матеріалу через повітряні бульбочки.

Повреждение растения корневым луковым клещем Фото (Кореневий цибулевий кліщ Rhizoglyphus echinopus)

 

 

Хімічні заходи

Нагадуємо, що кліщ це не комаха, тому звичайні інсектициди на нього не діють. Необхідні  акарициди або інсектоакарициди.

Серед відомих виробників ми виділили такі препарати, які мають акарицидну дію. Але щодо застосування по часнику необхідні консультації з виробниками.

 • Аполло, виробництво Адама, Ізраїль. Діюча речовина клофентезин  500 г/л. Контактний акарицид. Норма застосування 0,3 -0,5 л/га на 300-400л робочої рідини. Не пізніше ніж за 40 діб до збирання врожаю.
 • Пірінекс Супер – виробництво Адама, Ізраїль. Діюча речовина хлорпірифос, 400 г/л + біфентрин, 20 г/л. Контактно-кишковий фумігатний інсекто-акарицид. Норма застосування 0,8 л/га на 200-400л робочої рідини. Не пізніше ніж за 40 діб до збирання врожаю.
 • Масаї  виробництво БАСФ, Німечічина. Діюча речовина  тебуфенпірадом, 200 г / кг,. Контактно-кишковий інсектоакарицид. Норма застосування 0,4-0,8 кг/га. Не пізніше ніж за 30 діб до збирання врожаю. Терміни застосування  весняне – при виході 70 – 80% личинок  літнє – при чисельності шкідника, яка перевищує ЕПШ.
 • Би-58 Новий, виробництва БАСФ, Німеччина, (400 г/л Диметоат), застосування 0,5 – 1,0 л/га.
 • НІССОРАН, виробництва Ніппон Сода Ко, Лтд., Японія.  Діюча речовина   Гекситіазокс, Норма застосування  0,4-0,5 кг/га на  900-1000 л/га робочого розчину. Не пізніше ніж за 35 діб до збирання врожаю.
 • Вертимек, виробництва Сингента, Швейцарія (18 г/л Абамектин), застосування 0,7-1,0 л/га.

 

Препарати на основі сірки

 • Кумулюс , виробництва БАСФ, Німеччина. Діюча речовина –  800 г/кг Сірка. Контактний фунгіцид з акарицидними властивостями.

 

 

 

 

 


Інформацію підготував – Андрій Марченко

Фото кліщів з сайтів – researchgate.net dimetris.com.ua і ще звідкись


Щоб отримувати актуальні новини про вирощування та бізнес на часнику – підписуйтесь на нас в Facebook або додавайте свій E-mail у форму праворуч.

Leave A Comment