Після чого краще саджати часник. Обираємо попередника

Для гарного врожаю часнику дуже важливе значення має те, яка саме культура росла на полі до цього. Пропонуємо більш детальніше розібратися після чого саджати часник і чому. Дуже повна інформація на цю тему наведена фахівцями Львівського аграрного національного університету.

 
 
 
  
 
 
 

Вибираючи попередника часнику, потрібно брати до уваги не тільки такі показники, як раннє звільнення поля, внесення органічних добрив під попередника тощо, хоча й вони дуже важливі, а й звернути увагу на можливість ураження попередника шкідниками і хворобами, які можуть передаватися часнику.

posle-chego-nelzya-sazhat-chesnok

Після чого неможна саджати часник

Після чого НЕможна саджати часник задля збереження від нематоди

 

Відомо, що однією з важливих причин значного недобору врожаю часнику є його ураження нематодою, а також фузаріозом. Найчастіше вони пошкоджують часник одночасно. Особливої шкоди рослинам завдає нематода, яка пошкоджує не тільки усі цибулинні, а й низку інших культур, зокрема петрушку, пастернак, селеру, редьку. Також спостерігається враження нематодою часнику і при його розміщенні після столової моркви і буряку.

Узагальнюючи досвід вирощування часнику в Україні, Польщі і США, можна стверджувати, що часник не бажано розміщувати після коренеплідних овочевих культур, цукрового буряку, картоплі, а також ріпаку, овочевих культур з родини капустяних і бобових.

 

Після чого НЕможна саджати часник задля збереження від вірусів

Останніми роками науковці вказують на небезпеку ураження часнику вірусними хворобами, що може призвести до різкого зниження врожаю. Доведено, що носіями вірусів, які уражують часник, є різні види цибуль, зокрема ріпчаста, яку вирощують через сіянку, цибуля порей, цибуля-шалот, багаторічні цибулі шніт і батун.

Крім того, носіями вірусів можуть бути деякі квіткові культури, зокрема нарциси і гвоздика. Тому вчені не тільки не рекомендують розміщувати цибулю і часник в одному полі сівозміни чи на одній ділянці, а й вказують на необхідність просторової ізоляції часнику від цибуль і деяких квіткових не менше, як на 500-1000 м.

 

Купити часник український у нас: (050) 657 74 75, (096) 054 76 81

 

posle-chego-mozhno-sazhat-chesnok

Після чого можна саджати часник

Після чого краще саджати часник

За результатами багатьох досліджень, найкращими і найздоровішими попередниками для часнику слід вважати зернові культури, особливо пшеницю, за винятком вівса та ячменю. Дуже добрий попередник – чорний пар (вільне від посівів поле, що його орють з осені і протягом весни та літа тримають розпушеним і чистим від бур’янів).

Добрі попередники – озимі на зелений корм, трави, конюшина, а також люцерна, кукурудза на силос, після якої потрібно ретельно обробити грунт.

Допустимими попередниками можна вважати огірки, помідори, салат.

 
 
 
 
 
 

Після чого найкраще саджати часник

Окрему групу попередників складають сидеральні культури. Серед них, за даними Інституту землеробства і тваринництва Західного регіону України, сьогодні можна виділити такі, які не тільки стійкі до ураження нематодою, а й обмежують її розвиток і водночас є важливою частиною сучасної так званої органо- мінерально-біологічної системи удобрення овочевих культур, оскільки збагачують ґрунт біомасою в кількості 300-400 ц/га. До них можна віднести гіркий люпин і, особливо, гірчицю білу.

 

Чи можна саджати часник після часнику

На те саме місце часник можна повертати не швидше, як через 4-5 років, а ще краще – через 6 років.

 

Розміщення часнику після відповідних попередників є одним з вирішальних чинників одержання якісного врожаю.
Бажаємо всім гарних врожаїв.


Андрій Марченко


Leave A Comment