Шкідники часнику – нематоди. Як виявити та як боротися.

Стеблова нематода цибулі (Dytilenchus dispaci) належить до класу круглих черв’яків та завдає часнику найбільшої шкоди в процесі вегетації, викликає дітіленхоз цибулі і часнику.
Нематода викликає первинні втрати цибулі і часнику в польових умовах (40-60% врожаю) і вторинні – під час зберігання.
 
 
 
  
 
 
 
Паразитують нематоди тільки на живій тканині рослин. Нематода проникає  в стеблові і листові частини часнику, включаючи бульби і цибулини. Корені майже не вражає.

Розміри тіла нематоди дуже маленькі (до 2 мм), видимі тільки під мікроскопом.

Тіло нематод веретеноподібне, на голові знаходиться ротова порожнина, ротовий апарат у вигляді гострого списа, яким нематоди проколюють тканини рослин і висмоктують сік.

Економічний поріг шкідливості становить 20 особин на 1 кг ґрунту.

фото нематоди під мікроскопом

вредитель чеснока нематода под микроскопом

Ознаки враження нематодою

Нематода відкладає яйця в тканині заражених рослин. Личинки живляться, як і дорослі нематоди, соками рослин. Уражені нематодою рослини часнику спочатку відстають у рості, несправжнє стебло по­товщується, часто утворюються поздовжні смуги, листки поступово жовтіють і потім засихають. Цибулина стає крихкою, денце трухлявіє і відпадає, а цибулина повністю руйнується.

Зі збільшенням чисельності нематод хвороба, яка отримала назву дітіленхоз, стрімко прогресує. У той час як відмерлі клітини рослин заселяються іншими мікроорганізмами і загнивають, личинки нематод переповзають на здорові ділянки тієї ж рослини або мігрують в ґрунт, інфікуючи все нові і нові рослини.

Дітіленхозний часник можна легко визначити по потовстішому з тріщинками стеблу, деформованим листям і цибулинам. Заражені рослини помітно відстають у рості. При сильному ураженні зубки часнику стають пухкими, слабо пов’язаними між собою.

Під час зберігання заражених цибулин часнику біля основи сухих лусок зубків спостерігаємо пожовтіння.

Ще одна характерна ознака дітіленхозу – утворення так званого Нематодного «войлоку» на поверхні заражених цибулин під час зберігання. «Войлок» сіруватого кольору, дуже схожий на цвіль. Насправді це не що інше як десятки тисяч особин нематод, які виповзли на поверхню висохлої цибулини і знаходяться в стадії спокою, в очікуванні більш сприятливих умов для подальшого зростання і розвитку.

Також при зберіганні зараженого нематодою часнику в сховищі може відчуватися сильний специфічний запах.

 

фото пагонів часнику враженого нематодою:

вредители чеснока - пожелтевшие листья чеснока один из признаков поражения нематодой

Як поширюється нематода

Нематоди харчуються, проходять повний цикл розвитку і розмножуються виключно в тканинах рослини-господаря (цибуля, часник). Тому основне джерело інфекції в природі — посадковий матеріал. Крім того, місцем тимчасового перебування нематод можуть бути такі культурні рослини, як петрушка, пастернак, томати, картоплю, горох, овес, а також деякі дикорослі види і бур’яни.

Розселяються нематоди шляхом пересування в ґрунті (активно) або з ґрунтом, знаряддями праці та рослинами (пасивно), переносяться людиною з одного поля на інше.

Тривалість життя самки – 45-75 днів. Нематоди дуже рухливі і легко піднімаються з глибини до 1,5 метрів. Дистанцію в 10 см стеблова нематода лука долає за 3 години.

Весь цикл розвитку протікає в тканинах рослини-господаря. Загальна тривалість розвитку генерації при +15 °C становить 19-23 дня. За вегетаційний період розвивається 4-6 поколінь. Вони слідують один за одним з інтервалом у 3-5 тижнів в залежності від температури.

Цибулева нематода зимує в цибулинах та сухих лусочках, або у ґрунті. У сухих, уражених цибулинах часнику личинки нематоди можуть зберігатися до 4-5 років. У ґрунті, при відсутності рослини-господаря – до 18 місяців. Потрапляючи у вологе середовище, личинки, які були в стані спокою, переходять до активного життя. З ґрунту після сівби і садіння часнику або цибулі вони проникають в тканини рослин через денце і листя.

Розмноженню нематоди сприяє дощова погода і підвищена вологість у сховищі. Під час зберігання нематоди переповзають з уражених цибулин на здорові .

 

як наматода вражає рослину

 

фото луковиці часнику враженого нематодою

зубки чеснока пораженные нематодой, вредителем чеснока

Як самостійно виявити нематоду в часнику без лабораторних досліджень (відео)

В мережі знайшлось відео про те як виявити нематоду в часнику за допомогою леза, води, перекису водню, ліхтарику та мобільного телефону. Коротко кажучи шлях дій такий:

Варіант 1

 1. Відібрати зубки часнику з видимими дефектами
 2. Нарізати лезом (чи, наприклад канцелярським ножом) зубок часнику на тонкі скибочки
 3. Викласти їх на скло
 4. Обробити розчином води та декількома краплями перекису водню (це спровокує виповзання нематод)
 5. Почекати 20-30 хвилин
 6. Подивитись через збільшення на смартфоні підсвічуючи ліхтариком під певним кутом

 

Варіант 2

 1. Перемолоти зубки часнику на блендері
 2. Скласти в друшляк, який помістити в трохи більшу чашу
 3. Залити водою з перекисом водню
 4. Через 30 хвилин достати друшляк та за допомогою, наприклад, шприца з нижнього рівня води втягнути пробу
 5. Капнути пробу на скло та роздивитись під лупою

 

Дивіться нематод на відео (бажаю всім, щоб в реалі такого не бачили :))

 

 
 
 
 
 
 

Як самостійно виявити нематоду в ґрунті без лабораторії

Цей метод не дасть точної відповіді на питання кількісної степені зараженості ґрунту нематодою, але допоможе встановити сам факт наявності такого зараження. І стане чітким знаком того, що садити часник на цьому ґрунті скоріш за все не можна. «Скоріш за все» це тому, що видів нематод є дуже багато і не всі вони вражають часник. Ну скажімо так, якщо ви вже знайдете таким способом якихось нематод в своєму ґрунті, то точно здавайте цей ґрунт до лабораторії на Гельмінтологічний аналіз

До речі, наведений нижче спосіб, це є спрощений метод Бермана (можна загуглити, якщо буде потрібно більше інформації):

 1. Взяти пробу ґрунту та просіяти його через 2-3 мм сито
 2. Розкласти ґрунт в 4- 6 марлевих мішечки, грам по 20 в кожний.
 3. П’яти літрову пластикову плашку розрізати горизонтально навпіл.
 4. Частину пляшки там де була кришка (кришку убрати) вставити горлом вниз в іншу частину.
 5. Вивісити наші проби ґрунту, причепивши їх до покладеної якоїсь перемички
 6. Наповнити пляшку водою з додаванням перекису водню
 7. Через добу-дві, обережно убрати частину пляшки з ґрунтом
 8. Взяти проби розчину з донця іншої частини пляшки
 9. Роздивитися під лупою або мікроскопом.

 

На схемі є приклад воронки по методу Бермана, ну щоб можна було зрозуміти як це зробити за допомогою пластикової пляшки.

voronka-dlya-vyyavleniya-nematody

Заходи боротьби з нематодою часнику

Ще недавно для захисту від фітопаразитичних нематод використовувалися нематоциди. Найпоширеніший в Україні був інсектицид-нематоцид Маршал (термін його реєстрації сплинув в 2013 році). Але в світі вчені прийшли до висновку, що така практика істотно посилює проблему охорони навколишнього середовища – нематоциди дуже токсичні, довго не розкладаються в ґрунті, до того ж термін їх дії обмежений, а внесення можливе тільки при наявності спеціальної техніки. Нерегламентоване застосування цих дорогих препаратів може призвести до локальної екологічної катастрофи. Тому сьогодні в багатьох країнах світу використання більшості відомих нематоцидов заборонено.

Що ж можна зробити для профілактики і боротьби з нематодою.

 

Протинематодні попередники

Жоден вид нематод, які уражують часник, не пошкоджує вику, люпин, фацелію.
Не пошкоджує шкідник злакові культури (крім вівса), а також конюшину, люцерну.
С нематодою можна боротися за допомогою посівів жита. Після збирання врожаю часнику, в вересні місяці сіють жито. Навесні посіви жита перекопують і поле на цей рік буде готове під посадку овочевих культур.
Корені календули та чорнобривців (виду Tagetes erecta, Tagetes patula – див досліди) виділяють речовини, які смертельні для нематод.
Слід звернути увагу , що деякі бур’яни служать в якості господарів для нематод, тому після перекопування протинематодного попередника, необхідно не допускати розвиток бур’янів на полі.

И навпаки  – не можна садити часник після попередника, який може вражатися нематодою В якості попередників часнику не рекомендується вирощувати петрушку, пастернак, томати, огірки, горох, цукровий буряк, гречку, гарбуз, кабачки, перець, картоплю, які сприйнятливі до стеблових нематод.

Щоб прибрати нематоду з допомогою попередника, можна виконати наступні заходи

 1. Навесні посіяти суміш рослин – Редька олійна 15-20 кг насінин на га, Гірчиця біла 5-10 кг насіння на га.
 2. У момент настання фази цвітіння (через 35-40 днів) – провести дискування всієї біомаси.

 

 

Ловчі рослини нематод

Перед посівом цих культур на заражених ділянках рекомендують висівати ловчі рослини, за допомогою яких можна зменшити кількість нематод. На садових ділянках в якості такого ловецьких рослини найбільш часто використовують ярий ріпак. Через 4 тижні після посіву ріпак висмикують і спалюють разом з накопиченими в його корінні нематодами. Потім висівають основну культуру.
Ловецькими рослинами є також кінські боби, вика, горох, соя, квасоля.

 

Вибракування хворих рослин

Один з ефективних способів попередження розповсюдження захворювання — своєчасна вибракування хворих рослин протягом усього циклу: перевірка посівного матеріалу перед посадкою, виявлення вогнищ дітіленхоза безпосередньо в полі, перебирання зібраного врожаю перед закладкою його в сховище і періодичне видалення уражених цибулин під час зберігання.

 

Окреме зберігання посадкового часнику

Насіннєвий матеріал часнику слід зберігати в окремих засіках

 

Обробка зараженого садивного часнику перед посадкою

Для оздоровлення зубків часнику від нематоди рекомендують намочувати їх у воді кімнатної температури протягом трьох діб або у воді з температурою 40°С протягом двох годин, або за температури 45-48°С- 10-15 хвилин.
Ефективність замочування в воді температурою 45-48°С підвищиться якщо перед цим зубки часнику замочити у воді кімнатної температури протягом 2 годин.
Нематоди гинуть а зубки не втрачають схожості.

Також застосовується вимочування у 43-46°С води з формаліном (40% розчин формальдегіду). Цей розчин протягом двох-трьох годин може успішно вбити нематод у посівному матеріалі. Робочий розчин готується з розрахунку 1мл формаліну на 300 мл води (33 мл (грами) формаліну на 10л води). На тонну садивного часнику необхідно приготувати приблизно 25-30 літрів робочого розчину. Часник в сітці опускається в ємність з робочим розчином до моменту повного змочування. Після закінчення намочування мішки витягають на решітки і накривають брезентом під яким запарюють протягом 2-3 годин. Після цього мішки підвішують для просушування або висипають часник рівним шаром на поверхню. Всі ці заходи необхідно проводити на відкритому просторі під навісом (у жодному разі не в закритому приміщенні) при цьому використовувати засоби індивідуального захисту.

 

Підвищення імунітету рослин

На ступінь розвитку хвороби має безпосередній вплив і стан рослин. Їх імунні властивості можна підвищити з допомогою підживлень. Доведено, що при внесенні азотних добрив в рослинах підвищується вміст аміаку, токсичного для стеблової нематоди.

Внесення в ґрунт

Також є відомості, що нематоди дуже не люблять каолін та бентоніт. Якщо перед посівом внести ці мінерали у верхній шар ґрунту, то нематоди підуть звідти.

Позитивний ефект у боротьбі з нематодою має внесення перед посадкою часнику в ґрунт карбаміду з розрахунку 500 кг на га.

 


З використанням інформації з https://en.wikipedia.org/wiki/Ditylenchus_dipsaci


Андрій Марченко


Leave A Comment