Фото і опис сортів часнику, які поширені в Україні. 
 
 
 
 



 
 
 
 

Зональність сортів часнику в Україні

Особливість вирощування часнику полягає в тому, що він розмножується вегетативним способом. Це означає утворення нової рослини з частини батьківського. В якості посадкового матеріалу використовується зубок, однозубка або повітряна бульбочка. Все це не є насінням. Справжні насіння суцвіття часнику формує, але в процесі росту рослини їх розвиток заглушається повітряними бульбочками.
Це означає, що часник зі складнощами і дуже тривало пристосовується до зміни умов росту. Тобто, має виражену зональність поширення.
У промисловому вирощуванні часнику були випадки, коли в Україну завозилися імпортні сорти часнику (іспанські), які з-за зміни території вирощування не давали схожості.
На це варто звертати увагу при виборі сорту для вирощування часнику в Україні.

Часник в Реєстрі сортів рослин України

Слід також зазначити, що існує Державний реєстр сортів рослин, придатних для поширення в Україні, який затверджується на кожний рік. Реєстр на 2016 рік, можна подивитися тут

На момент написання статті в Реєстр внесене 9 сортів часнику:

1. Прометей
2. Харнас
3. Промінь
4. Софіївський
5. Мануиловский
6. Добродій
7. Мереф’янський білий
8. Дюшес
9. Знахар

Наявність сорту часнику в реєстрі означає, що саме ці сорти дозволені до продажу у якості посадкового матеріалу. Ніяких обмежень на торгівлю товарним часником  і вирощування для себе інших сортів, немає.

Деякі сорти часнику були раніше внесені до реєстру та вибули з нього, напевно з-за припинення їх підтримки власником сорту, але від цього ці сорти не стали гіршими та продовжують вирощуватися як фермерами так і домогосподарствами.

 

Купити часник український у нас: (050) 657 74 75, (096) 054 76 81

 

 

Сорти часнику в Україні

Далі пропоную Вашій увазі фото на опис українських сортів часнику. Деякі фото ми робили самі, але не всі сорти часнику ще потрапили до наших рук, тому деякі фото взяті з інтернету, а деяких взагалі нема і тут я сподіваюсь на Вашу допомогу – висилайте фото сортів часнику, який ви вирощуєте (додавайте коментарі внизу або шліть на нашу пошту, яка зазначена на сайті).

 

Сорт часнику Софіївський

sort-ukrainskogo-chesnoka-sofiyevskiy-04
Створено Уманським сільськогосподарським інститутом.
Фіолетовий сорт.
Внесено в Реєстр сортів рослин України в 1990 році
Озимий, стрілкуючий. Середньостиглий.
Вегетаційний період 105-110 днів.
Цибулина широкої еліптичної форми з невеликим витягом вгору. Зубки великі, в цибулині їх 5-6 штук, розміщені компактно.
Висота рослини без стрілки 70 см, зі стрілкою – 110 див.
Суб’єктивно – гострота на 8 по 10-ти бальній.
sort-ukrainskogo-chesnoka-sofiyevskiy-05

 

Сорт часнику Прометей

sort-ukrainskogo-chesnoka-prometey-01

Український сорт часнику Прометей створений в Уманській сільськогосподарській академії.
Озимий, стрілкуючий. Покривна луска цибулини матово-білого кольору. Складається з 5-6 зубків.
Внесено в Реєстр сортів рослин України в 1999 році

Гострота – на 7 з 10 (на мій смак)

sort-ukrainskogo-chesnoka-prometey-05

Сорт часнику  Харківський фіолетовий

sort-ukrainskogo-chesnoka-kharkovskiy-fioletovyy-05

Український сорт часнику Харківський фіолетовий створений в Інституті овочівництва і баштанництва УААН. Озимий. Стрілкуючий. Середньостиглий – вегетаційний період 110-115 днів.

Цибулина округло-плеската, витягнута вгору, середньої щільності, масою 25-40 грам. Покривні луски світло-фіолетового забарвлення. Цибулина складається з 4-6 зубків. Смак дуже гострий. Листочки темно-зелені, воскової наліт середній.

sort-ukrainskogo-chesnoka-kharkovskiy-fioletovyy-06

 
 
 




 
 
 

Сорт часнику Дюшес

sort-ukrainskogo-chesnoka-dyushes-03

 

Створений в Інституті овочівництва і баштанництва НААН. Сорт ранньостиглий, період від появи масових сходів до настання повної товарної стиглості 85-100 днів. За сівби повітряними цибулинами – 60-80 днів

Листки світло-зелені завдовжки 47-48 см і завширшки 2,2-2,5 см. На одній рослині, як правило, формується 8-10 листків. Цибулини мають округло-плескату форму. Вони криті 4-5-ма сухими плівчастими лусками білого кольору з фіолетовими смугами вздовж судин. Маса цибулин 50-60 г. Цибулина складається з 5-6 вирівняних, переважно великих зубків, вкритих товстими пергаментними світло-коричневими лусочками.

Пекучість на 9 з 10

sort-ukrainskogo-chesnoka-dyushes-05

Сорт часнику Мереф’янський білий

sort-ukrainskogo-chesnoka-merefyanskiy-belyyСтворений в Інституті овочівництва і баштанництва УААН. Озимий. Стрілкуючий. Середньостиглий – вегетаційний період 105-110 днів. Цибулина широко-еліптичної форми зі слабким витягом вгору, щільна. Зубки великі, в цибулині їх 5-6 штук, розміщені компактно. Суха луска білого кольору, досить товста, щільна. Листя довгі, широкі, полупрямостоячі.

 

Сорт часнику Спас

sort-ukrainskogo-chesnoka-spas-jpg

Створений у Львівському НАУ . Озимий. Стрілкуючий, висота стрілки 95-105 см, суцвіття багатоквіткове, повітряні цибулини дрібні. Цибулина округло-овальної форми зі слабким збігом вверх. Сухі луски сірувато-червоно-фіолетового кольору із густими темно-фіолетовими прожилками і характерним блиском. Сорт універсального призначення, гострий, достатньо стійкий до нематоди, середньостійкий до фузаріозу. Середня врожайність 45-55 ц/га. Добре просушені здорові цибулини можна зберігати у свіжому вигляді за низьких плюсових температур до початку і середини квітня.

Характерною особливістю сорту Спас, на відміну від інших, є здатність досить добре пристосовуватися до нових умов вирощування, особливо в південних областях. Зокрема, на Херсонській і Кіровоградській сортовипробувальних станціях врожайність його протягом чотирьох років складала 65-67 ц/га, що перевищує врожайність в умовах Львівщини і свідчить про можливості широкого ареалу культури сорту Спас. Внесено до Реєстру сортів рослин України у 1999 році.

 

Сорт часнику Лідер

sort-ukrainskogo-chesnoka-lider-jpgСтворений у Львівському НАУ. Озимий.  Нестрілкуючий, квіткової стрілки і повітряних цибулин не утворює. Рослини сорту середньої висоти. Листки довжиною37-39 см., середньої ширини. Цибулина овально-округлої форми зі слабким збігом вверх. Зовнішні луски бруднувато-білого кольору зі світлими прожилками, масою 32-35 г. Сорт середньогострий, столовий, середньостійкий до нематоди і фузаріозу. Середня врожайність 45-50 ц/га. Здорові, дуже добре просушені цибулини за низьких плюсових температур можна зберігати до лютого-початку березня. Внесений до Реєстру сортів рослин України у 2000 році.

 

Сорт часнику Победа

Створений в Інституті овочівництва і баштанництва УААН. Озимий. Стрілкуючий, середньостиглий, вегетаційний період 110-115 днів. Цибулина округло-плеската, щільна, масою 35-40 г. Покривні луски фіолетового забарвлення. Цибулина 5-6-зубкова. Смак гострий. Листки(7-8) темно-зеленого кольору зі середнім восковим нальотом. Квітконосна стрілка висотою 1,6-2,0 м. Повітряних цибулин багато, вони дрібні.

 

Сорт часнику Старобільський місцевий

Місцевий сорт Луганської області. Озимий, стрілкуючий. Середньостиглий, вегетаційний період 105-110 днів. Цибулина кругла зі збігом вверх, масою 26-40 г. Забарвлення сухих покривних лусок біле. Зубки великі,  їх у цибулині 4-6шт. М’якуш кремовий, щільний, смак гострий. Листків 7-10, темно-зеленого кольору зі середнім восковим нальотом. Квітконосна стрілка висотою130-140 см, суцвіття велике. Повітряні цибулини дрібні, у суцвітті їх 180-260. Внесено до реєстрів сортів рослин України у 1964 році.

 

Сорт часнику Тройка

Створений ТзОВ «Біоальянс». Озимий. Стрілкуючий.Вегетаційний період 90-110 днів. Цибулина середньго розміру, широкоеліптична. Колір сухих лусок червонувато-білий. Зубків у цибулині 9-12 шт. Внесено до Реєстру сортів рослин України у 2006 р.

Сорт часнику  Український білий гуляйпільський

Місцевий сорт Гуляйпільського району Запорізької області. Ярий. Нестрілкуючий. Середньостиглий, період від масових сходів до збирання врожаю становить 100-120 днів.

Цибулина щільна, неправильної форми, вкрита лусками сріблясто-білого кольору, багатозубкова, масою 20-23 г. М’якуш зубка світло-кремовий, крихкий,ніжний, приємного смаку з вираженим часниковим запахом. Добре висушені цибулини зберігаються до нового врожаю.

Листки зелені із сизим восковим нальотом, рідко розміщені на несправжньому стеблі . На рослині 8-10 основних і до трьох пазушних листків, сягає висоти 25-30 см. Було внесено до реєстру сортів рослин України у 1983 р.

Сорт часнику Одеський 13

Створений на Одеській державній сільскогосподарській дослідній станції. Ярий. Нестрілкуючий. Середньостиглий. Цибулина округло-конічної форми, сегментована, масою 18-26 г. з 8-9 різними за масою і формою зубків. Смак м’якуша середньогострий. Лежкість і траспортабельність цибулин добра. Листки темно-зелені зі сизим нальотом, на рослині їх 8-9. Несправжнє стебло зелене, біля основи пігментоване, висотою 28-30 см. У минулому районували майже в усіх грунтово-кліматичних зонах України.

Сорт часнику Сакський

Створений на Сімферопільській овоче-баштанній дослідній станції.Ярий. Нестрілкуючий, окремі цибулини мають послаблене стрілкування. Від появи масових сходів до збирання минає 90-115 днів. Цибулина округло-плеската, з 11-13 зубків масою 30-37 г, вкрита сухими лусками брудно-білого забарвлення. Смак м’якуша гострий, але не опалюючий, приємний.

Листки зелені з восковим нальотом, на одній рослині їх 8-9. Несправжнє стебло коротке, висотою 10-15 см. Зберігається добре. Було внесено до Реєстру сортів рослин України в 1961 році.

Сорт часнику Лідія

sort-ukrainskogo-chesnoka-lidiya-jpg

Створений у Львівському НАУ. Ранньостиглий (середина червня). В міру гострий смак. Легко чиститься. В середньому 8 зубчиків.

sort-ukrainskogo-chesnoka-lidiya-03

Колекція сортів часнику в Україні

Найбільша колекція генофонду екологічних форм часнику в Україні зібрана Львівським національним аграрним університетом. З року в рік його фахівці висаджують всі зібрані ними сорти часнику для збереження колекції, в які налічується близько 380 генотипів часнику.

kollektsyya-sortov-chesnoka-v-ukrayne-2

Розпорядженням Кабінету міністрів України колекція визнана науковим об’єктом, який є національним надбанням.

Відео презентації колекції сортів часнику в Україні фахівцем Львівського національного аграрного університету Дикою Людмилою Михайлівною

 

Друзі, велике прохання – хто має фотографії сортів часнику, скидайте їх нам на пошту, зробимо максимально повну фотоколекцію сортів часнику в Україні

 


Андрій Марченко


Leave A Comment