Тютюновий (цибулевий) трипс на часнику. Заходи боротьби

Тютюновий (цибулевий) трипс (Thrips tabaci Lindeman) це дуже розповсюджена комаха-шкідник, яка пошкоджує цибулю, часник, огірки, кавуни і капусту (загалом більш 100 видів рослин).

 
 
 
 



 
 
 
 

Опис тютюнового трипсу

Тютюновий трипс має видовжене тіло (до 0,8-0,9 мм) світло-жовтого або коричневого кольору з вузькими крилами з бахромою із волосків на краях.

Яйця дрібні, довжиною 0,25 мм і шириною 0,15 мм.

Личинки формою тіла подібні до дорослих комах, але дрібніші і не мають крил. Спочатку вони білуватого, а пізніше – зеленувато- жовтого забарвлення із зачатками крил.

Наукова назва Thrips tabaci, тобто тютюновий трипс, але  в світі більш розповсюджене його найменування як Цибулевий трипс (по англійські Onion thrips, чи по іспанські Trips de la cebolla).

Табачный (луковый) трипс круным планом на зеленом листе. Цибулевий тріпс. Фото

 

 

Тютюновий (цибулевий) трипс – життєвий цикл

Зимує тютюновий трипс в рослинних рештках, під сухими лусочками залишків часнику чи цибулі, а також у верхньому шарі ґрунту.  В сховищах трипси зимують під лусочками часнику, продовжуючи його пошкоджувати.

На посівах починає з’являтися на початку травня, масово — в жарке літо на початку червня, при більш прохолодному літі – в кінці червня.

Після додаткового живлення після зимівлі самиці відкладають яйця по одному в рослину. Самиця може загалом відкласти біля 80 яєць, по 3-4 на добу. Від одного трипса може розплодитися достатньо велика генерація адже самицям не обов’язково спарюватися для відкладання яєць. З незапліднених яєць будуть вилупляться трипси-самиці.

В яйці ембріон розвивається протягом 6-7 діб.

Після виходу з яйця личинка живиться соком рослини. Розвиток личинки відбувається 8-10 діб після чого вони пересуваються у ґрунт на глибину до 15 см. де через 4-5 днів перетворюються на крилатих дорослих трипсів.

Дорослі трипси виходять з ґрунту на зовні і вражають рослини.

Розвиток одного покоління трипса в південних областях України триває 14-30 днів, а у північних і в прохолодну погоду – розтягується.

За сезон трипси можуть давати 6-8 поколінь.

Після збирання цибулі і часнику за умови теплої погоди трипси перелітають на капусту, огірки, різні бур’яни.

На відео – життєвий цикл трипсів

Табачный (луковый) трипс на зеленом ростке лука. Цибулевий тріпс. Фото

 

Вплив тютюнового (цибулевого) трипсу на часник

Поселяється тютюновий трипс  переважно в пазухах листя часнику, пізніше – в суцвіттях і висмоктує сік. Шкоду наносять в основному личинки

На листках з’являються білувато-сріблясті плями, які за сильного ушкодження зливаються. Листки викривляються, жовтіють і засихають, починаючи з верхівки, і на них можна помітити дрібні темні цятки – екскременти трипса.

Трипс воліє харчуватися молодою рослинною тканиною на новітніх листях. Коли попередньо пошкоджений лист зростає,  викликані тютюновим трипсом пошкодження збільшується, в результаті чого з’являються порожні простори в поверхні листа.

Цибулини утворюються дрібні, урожай насіння знижується і воно має низьку схожість.

До того ж цибулевий трипс може переносити віруси та грибки, які ушкоджують часник. Наприклад грибок Alternaria porri, яий викликає фіолетову плямистість на цибулі чи часнику.

Під час зберігання цибулі-сіянки і часнику за температури +18°С трипси живляться і розмножуються протягом усієї зими, знижуючи товарні та посівні якості культур. Пошкоджені луковиці ід час зберігання гниють.

на відео – як виглядають тютюнові трипси на цибулі:

 
 
 
 




 
 
 

Тютюновий трипс – заходи боротьби

Агротехнічні

  • Сівозміна
  • Видалення післязбиральних залишків
  • Глибока зяблева оранка восени для знищення зимуючих шкідників.
  • Знезараження посадкового матеріалу

Табачный (луковый) трипс - повреждения на зеленом ростке лука. Цибулевий тріпс. Фото

 

Механічні

Температура більш 40 °C смертельна для тютюнового трипса. Тому можливі такі заходи знезараження посадкового матеріалу часнику чи часнику на зберіганні:

  • Сухе прогрівання часнику до температури 42-43 °C протягом 2 діб
  • Вологе прогрівання часнику при температурі +45 °C протягом 10 хвилин чи +50 °C протягом 5 хвилин. Такий захід, до речі, також позбавляє посівний матеріал часнику від нематоди.

Табачный (луковый) трипс - повреждения на зеленом ростке лука. Цибулевий тріпс. Фото

 

Хімічні

Економічний поріг шкідочинності – 3% заражених рослин.

Інсектициди для боротьби з тютюновим (цибулевим) трипсом:

  • Карате Зеон, виробництва Сингента, Швейцарія (50 г/л Лямбда–цигалотрін) обробка 0,2 л/га
  • Фастак, виробництва Басф, Німеччина (100 г/л Альфа-циперметрін) обробка 0,1 – 0,15 л/га

 

На цьому відео повний життєвий цикл трипса


Андрій Марченко


Щоб отримувати актуальні новини про вирощування та бізнес на часнику – підписуйтесь на нас в Facebook або додавайте свій E-mail у форму праворуч.

Leave A Comment