Чому ми використовуємо добриво для часнику? Ефективний урожай часнику є результатом взаємодії між рослинами і навколишнім середовищем, в якій вони ростуть. За допомогою агрометодик виробник коригує навколишнє середовище з метою формування найбільш оптимальних умов для високого врожаю якісного часнику. Такі агрометодики включають у тому числі внесення добрива під часник.
 
 
 
  
 
 
 

При визначенні необхідної кількості добрива для часнику, слід брати до уваги наступні фактори:

 • поточний рівень родючості ґрунту (вміст гумусу, азоту, фосфору, калію, мікроелементів), тобто необхідно зробити агрохімічний аналіз грунту;
 • знати криву зростання часнику, щоб визначити пік використання поживних речовин.
 • знати криву поглинання часником поживних речовин (в основному азоту і калію)

grafik-rosta-chesnoka

Органічні добрива для часнику

Часник ставить високі вимоги до рівня органічної речовини в ґрунті, кількості гумусу і найкраще реагує на внесення органічного добрива, пролонгована дія якого забезпечує рослини часнику поживними речовинами протягом усього вегетаційного періоду.

Органічні добрива для часнику вносять під попередник. Зокрема викорис­товують свіжий гній великої рогатої худоби і кінський в дозах 40-60 до 80 т/га, курячий послід – 15 ц/га, за необхідності свинячий гній – лише під попередню культуру в дозі 40 т/га.

За потреби напіврозкладений гній великої рогатої худоби в дозах 40-60 т/га можна вносити після зняття попередника, але тільки під ранню оранку. На бідних супіщаних ґрунтах в цьому разі застосовують навіть свіжий гній. Однак краще органіку вносити під попередню культуру.

Перегній в дозах 30-40 т/га можна вносити під першу глибоку культивацію перед садінням часнику.

Під ярий часник органічне добриво доцільне у формі напіврозкладеного гною, але можна й свіжий в дозах 40-60 т/га. Його вносять восени під зяблеву оранку, яку проводять перед весняним садінням.

 

vynos-makroelementov-chesnokom

Мінеральні добрива для часнику

Як показують досліди, проведені в різних ґрунтово-кліматичних зонах, високі врожаї часнику можна одержати у разі внесенні мінеральних добрив на органічному фоні.

Хороші показники врожаю досягнуті при внесенні  20 т/га перегною + N60P90K60

Є приклади  коли внесення  мінеральних добрив N60P90K60 на фоні 40 т/га перегною додало врожайності часнику на 1,1 т/га в порівнянні з не внесенням мінеральних добрив на контрольній ділянці.

Дози мінеральних добрив під часник визначають, враховуючи рівень запланованого врожаю і виноси основних поживних елементів, необхідних для його формування.

Для утворення 1 т продукції рослини часнику використовують: азоту – 10-12 кг фосфору – 6-7 кг; калію – 7-8 кг. Коефіцієнти використанні часником основних поживних елементів з ґрунту складають: азоту – 33,52%; фосфору – 7,35 і калію – 10,0%.

Середні кількості мінеральних добрив під часник на різних ти­пах ґрунтів коливаються в межах N60-120P60-90K90-120 до 150-180

 

vynos-mikroelementov-chesnokom-v-protsesse-rosta

Коли вносити добрива під часник

Відповідно до вітчизняних рекомендацій половину фосфорно-калійних добрив належить внести під оранку, другу – в підживлення

Приблизно третину азотних добрив доцільно внести під передсадивну культивацію, що залишилося – в підживлення

Як вже було зазначено, програма підживлення часнику повинна бути розроблена з урахуванням стадій росту. Саме цьому є важливим щоб визначити два моменти в рості часнику для внесення азотних добрив.

Перший “А”  – пов’язаний з появою 3-4 зелених листків після початку вегетації. Ця точка вказує на час початку внесення азотних добрив. Якщо вносити раніше (наприклад, восени) то це даремно витрачати азотні добрива, адже рослина не поглинає його в значній кількості оскільки по перше, використовує резерви з посадкового  зубка, а по друге, ще  немає достатньої зеленої маси для росту якої потрібен азот.

Друга точка “В” пов’язана з появою 6-9 зелених листків  в залежності від сорту та вказує на початок стадії швидкого вегетативного росту. З цього моменту не рекомендується продовжувати підживлення азотними добривами не тільки тому, що рослина не зможе ефективно використати ці добрива, але й тому, що є ризик втрати якості врожаю з-за деформації луковиці.

Період підживлення часнику азотними добривами

Період підживлення часнику азотними добривами

Порядок внесення азотних добрив під часник в значній мірі залежить від системи зрошення яка використовується.

Якщо подача води здійснюється дощуванням або через борозни то підживлення азотними добривами для часнику необхідно поділити якнайменш на три внесення  25% -35% -40% від загальної дози внесення починаючи з точки “А” (це десь з березня місяця для озимого часнику).

Якщо зрошення здійснюється через “краплю” то азотні добрива під часник краще вносити через систему зрошення в меньших обсягах але частіше не створюючи при цьому різких змін

За європейськими технологіями, фосфорно-калійні добрива повністю належить внести під оранку, половину азотних – під передсадивну  культивацію, другу – в підживлення.

Використовуючи мінеральні добрива під часник, необхідно не тільки строго контролювати їх кількість, а й вибирати ті форми, які найбільш сприятливі для культури часнику. Зокрема можна вносити під часник:

 • азотне добриво у формі аміачної селітри (33-35%);
 • фосфорне – у формі суперфосфату (19-20%);
 • калійне – тільки в сірчанокислій формі, зокрема: сульфат калію (45-50%); калімагнезію (24-30%); калімаг (17-19%);
 • складні добрива – нітроамофоску з вмістом N (16-17%), Р205 (16-17%), К20 (16-17%).

Часник дуже добре реагує на деревний попіл, який можна внести під передсадивну культивацію в дозах 150-200 кг/га.

Працюючи з мінеральними добривами, потрібно пам’ятати, що кожне з них має відповідний вміст поживного елемента, який вказано біля назви добрива. Наприклад, із перелічених аміачна селітра має 33-35% чистого азоту. Це означає, що в 100 кг (1 ц) аміачної селітри міститься тільки 33-35 кг чистого азоту. У підручниках, довідниках переважно називають кількість чистого елемента – азоту, фосфору чи калію. Причому добрива позначають символами NPK і необхідну кількість поживного елемента в них пишуть дрібними цифрами. Наприклад, якщо чистого азоту для підживлення потрібно 35 кг, то пишуть N35. Це означає, що для підживлення потрібно взяти 100 кг аміачної селітри.

Останніми роками через гострй дефіцит органічних добрив багато фермерських господарств вирощує часник тільки з мінеральним удобренням. А це за кількарічного репродукування насіннєвого матеріалу призводить до погіршення якісних і насіннєвих показників часнику, особливо на малогумусних ґрунтах.

Внесення порівняно невисоких доз органічних добрив разом із мінеральними помітно поліпшує товарність, лежкість, до певної міри насіннєві якості та продуктивність.

 

siderat-gorchitsa-belaya

 
 
 
 
 
 

Сидеральні культури під часник

Очевидно, за відсутності органічних добрив необхідно передусім шукати замінників органіки. Тому не можна залишити поза увагою такий важливий чинник збагачення ґрунтів на органіку, як зелене добриво, що об’єднує низку так званих сидеральних культур. Використання сидератів не тільки поповнює ґрунт органічною речовиною, а відтак і азотом, але й сприяє розкладу важкорозчинних сполук фосфору з нижніх горизонтів, зменшує втрати вологи і рухомих поживних речовин у ґрунті, поліпшує його агрофізичні параметри, знижує забур’яненість. Крім того, що дуже важливо для часнику, окремі сидерати проявляють фітосанітарний ефект, особливо, обмежуючи розвиток одного з найбільш розповсюджених в Україні  шкідника часнику – нематоди.

Такі сидеральні культури, як вика ярова, особливо люпин, зокрема гіркий, нематода не уражує, а відтак і не розвивається. Істотно обмежує розвиток нематоди в ґрунті гірчиця.

Сидеральні культури висівають там, де цього ж року висаджуватимуть часник. Причому люпин гіркий займатиме поле з ранньої весни, а гірчицю можна висівати як самостійно, так і в проміжній культурі, найчастіше після озимого жита на зелений корм.

Люпин гіркий сіяти потрібно рано навесні з нормою висіву схожого насіння 140-160 кг/га на фосфатно-калійному фоні (60 кг д.р.)/га. Приорюють люпин у фазі сизих бобиків, на початку серпня, тобто за 2-2,5 місяця до садіння часнику. За цей час відбуваються процеси попереднього розкладу сидеральної маси з наступним використанням поживних елементів часником. Такий агрозахід, крім інших позитивних показників, за ефективністю дорівнює внесенню 25-30 т гною на 1 га.

Посів гірчиці білої після озимого жита на зелений корм дає змогу за 45-55 днів вегетації отримати врожай біомаси 250-300 ц/га, що становить 120-140 кг азоту (Ї4), 35-45 кг фосфору (Р205), 140-150 кг калію (К20) на гектар. Після приорювання на початку серпня залишаються ще два місяці для розкладання біомаси, підготовки ґрунту і садіння озимого часнику в оптимальні строки.

Трохи відео того як ми садили часник в 2016 році. З ранку до ночі ))

6 Comments

 1. Григорій-Reply
  23.04.2017 at 16:04

  Дякую. Дуже корисна статья

 2. роман-Reply
  22.05.2017 at 10:06

  трохи пожовкли листя що ви радити вносити

  • Andrey-Reply
   22.05.2017 at 10:30

   Доброго дня,
   Романе, на це питання не можливо правильно відповісти, без визначення причини пожовтіння. А таких причин може бути достатньо багато.
   Пожовтіння може бути викликано недостатністю в макро чи мікроелементах. Це, до речі, було причиною на нашому полі. Рослинам не вистачало фосфору та цілого ряду мікроелементів. Ми проводили позакореневе підживлення Плантофолом (тим, який з акцентом на фосфор 10.54.10). Щоб визначити цю причину ми робили листову діагностику часнику в лабораторії
   Пожовтіння також може бути викликане різноманітними грибковими захворюваннями – це необхідно робити фітопатологічний аналіз.
   Пожовтіння також може бути наслідком ураження нематодою.
   Або може не вистачати вологи – це постійні заміри вологи у Вашому полі.
   Тобто я до чого. Якщо у Вас значні об’єми то такі аналізи коштують відносно не значну суму. І якщо є бажання, то краще чітко встановити причину, та усувати саме її.

 3. Vladimir-Reply
  03.12.2017 at 01:11

  Доброго вечера, подскажите, каково ваше мнение на счет такого препарата как “Плантафол 5.15.45 или 20.20.20”, им нельзя заменить удобрения вносимые в прикорневую зону на стадиях появления стрелки и после обрыва стрелки? если можно то когда именно и сколько раз? и можно использовать в комплексе с Бенефит и Мегафол или MC Cream?

 4. Руслан-Reply
  25.04.2018 at 08:55

  Доброе утро.Скажите пожалуйста чем и когда подкармливать воздушку чеснока посеянную весной ? Две подкормки силитрой я уже сделал. Что делать дальше? Спасибо.

 5. Светлана-Reply
  10.06.2018 at 13:28

  Супер. Спасибо за подробную информацию.

Leave A Comment