Вирощування часнику з повітряних цибулин

 

Вирощування часнику з повітряних цибулин передбачає використання в якості насіння часнику повітряних бульбочок і вирощування товарного часнику з однозубок. Це дозволяє оздоровити часник і відповідно підвищити врожайність.

 
 
 
  
 
 
 

Постійне використання частини врожаю товарного для подальшої посадки (через зубки) істотно знижує ефективність культури часнику.

Щоб отримати урожай приблизно 8-9 т/га, необхідно закопати в землю до 2 т/га середніх зубків товарного часнику масою близько 5-6 г кожний. Щоб уникнути таких втрат можна використовувати як посадковий матеріал однозубку, вирощену з повітряних цибулин (бульбочки, воздушки), які утворюються в суцвітті стрелкуючого часнику і добре проглядаються, коли тріскає чохлик покривного суцвіття.

Насіннєвий матеріал однозубок більш зимостійкий, стійкий до ураження хворобами і має більш врожайні покоління у порівнянні з потомством, яке отримують з зубков.

Як відомо, повітряні цибулинки в основному мають розмір зерна вівса або ячменю. Рідше вони злегка овальні або майже круглі і за формою нагадують горошину. В різних сортах їх форма і розмір неоднакові.

 

 

Трохи визначимося з термінами

Насіння часнику – хоч ми і користуємося цим терміном, але часник насіння не формує (крім дикорослого). Однак для простоти в спілкуванні посадковий матеріал часнику (повітряні цибулинки, однозубки і зубки) називають насінням часнику.

Повітряна цибулинка часнику – в якості синонімів також використовуються: повітряні бульбочки

 

Коли збирати повітряні цибулинки часнику

Повітряні цибулинки на насіння збирають, коли суцвіття повністю сформовано, а в 5-6% його спостерігається розтріскування чохликів.

При цьому зріз проводять вище першого листка, залишаючи 30-35 см стрілки нижче суцвіття.

На невеликих фермерських або насіннєвих присадибних ділянках для отримання якісних повітряних цибулин можна певну кількість рослин залишити з ними до прибирання.

Для сушіння рослини з повітряними цибулинами необхідно викласти окремо, підклавши відразу ж під суцвіття брезент, щоб не втратити найбільш цінні повітряні цибулинки, які визрівають і обсипаються першими. Тут необхідно зазначити, що повітряні цибулинки краще зберігаються в суцвітті, тому можна витрушувати їх перед самою підготовкою до сівби.

 

Який урожай повітряної цибулинки часнику з 1 га

З 1 га в залежності від крупності отримують 10-15 ц повітряних цибулинокчаснику.

 

Які краще садити повітряні цибулинки часнику

Повітряні цибулинки часнику сортують на зерноочисних машинах.

Для сівби беруть велику і середню фракції діаметром 3-5 мм і більше.

Дуже дрібну викидають

Дрібну (2-3 мм) при необхідності (цінний сорт) висівають на окремій ділянці. З неї в перший рік формується дрібна нестандартна однозубка, яку повторно висаджують восени для отримання великої.

Про те, як впливає діаметр повітряної цибулини на врожай однозубки часнику, свідчать результати досліджень О. Ю. Барабаша, О. Д. Шрам і С. П. Гутирі (2002), що представлені в таблиці нижче

Як видно з таблиці, найвищий урожай однозубки отримано при сівбі повітряної цибулинки діаметром більше 5,0 мм – 2,15 т / га.

 

Діаметр
повітряної
цибулинки, мм
Врожай
однозубки,
т/га
Вихід однозубки за розміром, %
великі, діаметр 1,5 см середні, діаметр 1-1,4 см дрібні, діаметр менше 1 см
5,0 і більше 2,15 72 20 2
3,1-5,0 1,05 64 24 12
2,0-3,0 0,74 46 54

 

При діаметрі повітряної бульбочки 5 і більше см – найкраще була структура врожаю, основну частину якого (72%) становила велика однозубка діаметром понад 1,5 см.

Однозубок середнього розміру було тільки 20%, а дрібних – 2%.

Зменшення діаметра воздушки до 3,1-5,0 мм призвело до істотного зниження врожаю (10,5 ц / га), у той час як його структура залишилася досить стабільною.

Істотне зниження врожаю і погіршення його структури отримано при сівбі повітряних цибулин діаметром 2,0-3,0 мм. Тут, крім різкого зниження врожаю (7,4 ц / га), спостерігали суттєве погіршення структури у бік збільшення дрібної фракції однозубок до 54%.

Можна вважати, що для промислового вирощування часнику на великих площах найкраще підходять повітряні цибулинки діаметром більше 5,0 мм, а також 3,1-5,0 мм

 
 
 
 
 
 

Строки і способи посіву повітряних цибулинок, догляд, прибирання однозубки

 

Підбір ділянки

Для вирощування однозубки з повітряних бульбочок часнику необхідно відводити високородючих і чисті від бур’янів площі. Обробка грунту та удобрення такі ж, як при товарних посівах часнику.

Площа перед посівом добре вирівнюють.

 

Коли садити повітряну цибулинку (бульбочки) часнику:

 • осінній посів повітряної цибулинки часнику
 • весняний посів повітряної цибулинки часнику

 

Посадка бульбочок часнику восени

Кращі строки сівби, через 8-10 днів до масової посадки часнику. При посіві в такі строки повітряні цибулинки до замерзання грунту добре вкорінюються, а навесні, використовуючи запаси осінньо-зимової вологи, краще ростуть і розвиваються, формуючи велику однозубку.

Посадка бульбочок часнику навесні

У разі неможливості осіннього посіву бульбочок часнику, можна провести сівбу повітряних цибулин навесні, але в самі ранні строки, як тільки можна вийти в поле. Врожайність однозубки при цьому буде нижче в порівнянні з осінньою сівбою.

 

 

Яке міжряддя для посіву повітряної цибулинки часнику

На великих площах повітряну цибулину можна висівати:

 • широ­космуговим способом з відстанню між рядами 45 см і шириною смуги 6-8 см
 • стрічковим способом з міжряддями 60-70 см за розміщенням у стрічці 6-12 рядків з відстанню між ними 7-15-20 см.

 

На невеликих городніх ділянках

 • звичайним рядковим способом з відстанню між рядками 20-25 см. Норма висіву залежить від способу сівби, так і від розміру повітряної цибулини

 

 

Скільки необхідно повітряних цибулин (бульбочок) часнику на гектар

При посіві повітряної цибулини діаметром 3-5 мм необхыдний обсяг становить 100-200 кг / га, а з діаметром понад 5 мм підвищується до 300-500 кг

 

 

На яку глибину садити воздушку часнику

Оптимальна глибина загортання:

 • для дрібної фракції – 3,0 см;
 • великої – до 4,0-5,0 см.

Дуже ефективно мульчування рядків торфом або перегноєм шаром 2-3 см.

 

 

Як доглядати за посівами повытряної цибулинки

Догляд за посівами полягає в розпушуванні міжрядь і знищенні бур’янів. Навесні на великих площах посіви боронують. Густота посіву повинна становити 40-50 цибулин на 1 п. м.

Ефективним заходом є підживлення.

 • перше проводять наприкінці березня – початку квітня
 • друге – у першій п’ятиденці травня

У дозах, як для озимого часнику.

На невеликих площах бажано у друге підживлення внести деревну золу з розрахунку приблизно 5-6 стаканів на 10 м2.

Поливи посівів повітряної цибулинки також є ефективними. Особливо в травні при відсутності дощів – необхідно виконати 1-2 поливу.

 

 

Коли збирати врожай однозубки часнику

Дуже уважно потрібно стежити за ростом і розвитком рослин однозубки в кінці вегетації (середина – початок останньої декади червня), щоб правильно визначити термін збирання, який збігається з початком пожовтіння кінчиків листя і початком вилягання пера. Запізнюватися із збиранням не можна, так як листя однозубки дуже швидко засихають і відмирають, а цибулина самозаглиблюється в грунт, що значно ускладнює вибирання однозубок і призводить до суттєвих втрат врожаю.

 

 

Чим копати однозубку часнику

На великих площах кореневу систему підрізають зазвичай скобами, а рослини вибирають з грунту вручну і викладають в рядки для просушування.

На невеликих ділянках однозубок неглибоко підкопують лопатами, вибирають з грунту і викладають в рядки, як цибулю-сіянку, бажано до повної просушки.

 

 

Післязбиральна доробка однозубки

У дощову погоду однозубку можна сушити під навісом, на горищі або під плівкою на дугах.

У добре висушених однозубках відминають стеблинку-перо, обрізають корені, злегка очищують від землі, сортують за розмірами і закладають на зберігання у сухому, добре провітрюваному приміщенні, бажано темному.

 

Однозубки по діаметру поділяють на два класи:

 • I клас – понад 12 мм
 • II клас – 10-12 мм

 

Однозубка I і II класу формує після посадки нормально розвинену цибулину часнику. Менша однозубка зазвичай замість цибулини, розділеної на зубки, утворює велику однозубку, яку можна використовувати як посадковий матеріал. Це використовують для збереження посадкового матеріалу цінних сортів, враховуючи, що вирощування стрелкующого часнику через однозубку не тільки стабілізує цінні ознаки сорту, але і протягом трьох-п’яти років може суттєво покращувати їх.

 

Висаджують однозубку, для отримання вже повноцінної цибулини, у строки та за схемами, прийнятими для посадки озимого часнику.


Андрій Марченко


Щоб отримувати актуальну інформацію про вирощування часнику і часниковвий бізнес – підписуйтесь на нас в Facebook, або впишіть свій e-mail у форму праворуч.

12 Comments

 1. Олег-Reply
  09.03.2017 at 16:56

  Доброго дня. Скажіть будьласка, чи можна обробляти посіяну однозубку гербіцидами ? Якщо можна то якими ?

  • Andrey-Reply
   26.03.2017 at 13:16

   Вибачаюсь, не побачив відразу Вашого запитання.
   Сподівюсь Ви вже знайшли інформацію – про це є на нашому сайті в статті Захист часнику від бур’янів . Гербіциди для часнику
   Однозубку – якщо Ви маєте на увазі саме посаджену однозубку, то ніяких відмінностей від комплексу заходів як при посадженому зубку.
   Якщо ви садили повітряні цибулинки, то, особливо на ранніх стадіях, вегетації з гербіцидами треба обережніше. Загальне правило – мінімальні дози згідно з рекомендаціями виробників.

   Зверну увагу – це моя особиста точка зору, яка не є експертною і не враховує особливості Вашого грунту, клімату та т.і.

 2. Яна Филобок-Reply
  19.05.2017 at 21:50

  Доброго дня. Ми посіяли бульбочки на 30 сотках, і не можемо знайти правильного рішення щодо поливу. У нас вода привозна, у басейні. Наскільки частого поливу потребують бульбочки. Може Ви можете щось конкретне порадити?

  • Andrey-Reply
   19.05.2017 at 21:55

   З приводу Вашого питання

   Для чіткого визначення норми та періодичності поливу необхідно вимірювати вологість грунту за допомогою хоча б простеньких приладів (200 гривень коштує в Епіцентрі)
   І тримати вологість на рівні 70% (там ще є залежність від стадії розвитку рослини, але це в середньому)
   Або якщо зовсім приблизно то – раз на 5-7 днів
   Більше інформації прополив часнику в статті Полив часнику

 3. Олександр-Reply
  08.06.2017 at 13:54

  Підкажіть які є рішення механізованої посадки повітряної цибулинки,?

  • Andrey-Reply
   23.06.2017 at 16:55

   Ми застосовували сівалку “Клен”

 4. Сергей-Reply
  28.06.2017 at 11:40

  А можно оставить однозубку невикапувая назиму и что с ней получиться у меня посеяно 4 сотки

 5. Андрій К-Reply
  26.10.2017 at 17:59

  Доброго дня! Чим порадите підживлювати навесні?

 6. Влад-Reply
  05.01.2018 at 09:20

  Посадыв воздушку в октябре 24 На глубину 7-9см она укоренилась и начала но проросла на 1-2 мм. Какая вероятность что вымерзнет ?

  • Сергій-Reply
   28.05.2019 at 14:28

   В моїй практиці воздушка сіялась на глибину від 3- 5 см., сходи до настання морозів становили до 5 мм. До 20 градусів морозу витримує добре (багато залежить від сніжного покриву). У Вашому випадку ймовірність вимерзання низька. Пряма залежність від розміру сніжного покриву (його відсутність погіршує становище), морозу (від -18 до …, сорту, регіону.

 7. Александр-Reply
  23.11.2019 at 10:30

  Прочитав статью (сразу оговорюсь, что в начинающий “огородник”), я могу посадить воздушку озимого чеснока, он к осени взойдет. Потом выкопать его и посадить готовую однозубку осенью того же года, как и полагается озимому чесноку

 8. Александр-Reply
  26.11.2019 at 18:50

  Ясно. Спасибо

Leave A Comment